بارداری به روش IVF

بارداری به روش IVF

لقاح مصنوعی، یا روش IVF (In Vitro Fertilization) یا روش آزمایشگاهی، از روش های جایگزین برای لقاح طبیعی و نرمال است. امروزه از میان روش های بارداری در بین افراد IVF موفق  است. مدت زمان این روش، بین ۴ تا ۶ هفته طول می کشد. درمان با این روش در زمان شروع سیکل قاعدگی خانم ها آغاز می شود، که توسط پزشک زنان و زایمان برای آن ها داروهایی تجویز می شود. متخصص زنان و زایمان تخمدان را تحریک کرده تا تخمک های بارور بیشتر شوند. معمولا پزشک برای تحریک تخمدان، هورمون مصنوعی به رحم تزریق می کند. چنانچه مشکل باروری از سوی آقایان باشد، متخصص زنان اقدام به تحریک و فعال کردن اسپرم های ضعیف و کند می نماید. بعد از تحریک اسپرم آن را وارد لوله های رحمی یا فالوپ می کند تا لقاح صورت گیرد. این روش با بیهوشی عمومی در بیمارستان یا مراکز مجهز استریل انجام می شود. به منظور بارداری، فرد باید به پزشکی حاذق و باتجربه مراجعه کند.
پزشک با انجام سونوگرافی واژینال، به بارور شدن تخمک اقدام می کند و از طریق یک سوزن کوچک و باریک آن را به دیواره رحم وارد می کند، تا تخمک را خارج کند. این روش هم از طریق واژن و هم خارج واژن در آزمایشگاه مجهز، انجام می شود. چنانچه لقاح خارج از رحم باشد، بعد از ۲ تا ۵ روز با یک کاتتر تخمک بارور شده با اسپرم را وارد رحم می کنند.
درصد موفقیت IVF بسیار بالاست، به منظور پیشرفت ۱۰۰ درصد این عمل تعدادی از تخمک های بارور شده با اسپرم را فریز می کنند، تا در صورت عدم موفقیت دراین روش، سریع اقدام به جایگزینی در رحم کنند.

بارداری-به-روش-IVF
روش IVF برای چه افرادی مناسب است؟

• افرادی که مشکلات و اختلالات ژنتیکی یا وراثتی دارند.
• آقایانی که تعداد اسپرم آنان کم یا غیر فعال است.
• خانم هایی که مشکلات تخمک دارند.
• خانم هایی که لوله های رحمی یا فالوپی آنان دچار صدمه یا آسیب شده باشد.
• آقایانی که در بیضه آنان مشکل یا عفونت وجود داشته باشد.
• آقایانی که مشکل در نعوظ یا ارگاسم دارند.

مزایای روش IVF

•روشی مناسب برای افزایش اسپرم های فعال آقایان
• به منظور آزادسازی زودتر تخمک سالم از تخمدان
• جلوگیری از سرطان تخمدان در خانم ها
• رفع بیماری ها و عفونت های موجود در اسپرم یا بیضه مانند: درمان واریکوسل

روند  کار در IVF  چگونه است ؟

IVF  در  زوج هایی  که با وجود تلاش ها و تزریق های مداوم  موفق به باروری نشده اند ،پیشنهاد می گردد .  در صورتی که ناباروری در  زن به دلیل اختلالات تخمک گذاری زن، نارسایی زودرس تخمدان، فیبروئید رحم، اختلالات ژنتیکی، لوله های مسدود شده، آسیب دیدن یا حذف  لوله های فالوپ به وجود آید ،توصیه می گردد .

قابل ذکر است که زمانی که در مسیر  لقاح ازمایشگاهی  وارد می شوید  ،ممکن است  راه پیش روی  شما چندان مطلوب  نباشد .  شما اهداف خود را می دانید: یک کودک سالم، اما  برای  دست یابی به هدف خود لازم است  تا از  صبر  و  حوصله خوبی برخوردار باشید .

به منظور درک آنچه شما در طول فرایند IVF تجربه می کنید، مهم است که قبل از هر چیز درک درستی  از IVF  و روند کار در  IVF  رابدانید .

بارداری-به-روش-IVF

مراحل درمان ناباروری  در روش IVF

  • مرحله اول  شامل تحریک تخمک ها
  • مرحله دوم  شامل جمع آوری تخمک ها
  • مرحله سوم شامل تهیه و آماده سازی اسپرم ها
  • مرحله چهارم شامل لقاح و رشد  جنین در محیط آزمایشگاهی

در طی این روش درمان با کمک تجویز دارو های ویژه برای  تحریک تخمک گذاری ،تخمک های زیادی را تولید می کنند .

هنگامی که یک زن در حال تلاش برای باردار شدن است، IVF اغلب موثرترین راه برای کمک به باروی می باشد .  دانستن علل ناباروری می تواند کمک شایانی  به ایجاد محیطی کنترل شده برای ایجاد باروری در فرد داشته باشد .

در این روش  اسپرم و تخمک  در محیط  آزمایشگاه بایکدیگر ترکیب می گردند .

در طی ۳ تا ۵ روز، تخمک های حاصل از باروری به جنین می رسند. سپس کیفیت جنین برای انتقال، انجماد و یا کشت و توسعه بیشتر مورد بررسی قرار می گیرد.

میانگین  چرخه درمان  IVFحدود ۶ تا ۸ هفته طول می کشد ،بسته به شرایط خاص هر فرد  ممکن است بدن در مرحله خاصی جواب بدهد .

با توجه به شرایط زوجین می توان  مناسب ترین و بهترین روش درمان را توصیه کرد .

خدمات دکتر گیتی محمد ابراهیم متخصص زنان

درصد موفقیت IVF

درمان ناباروری

 درمان ناباروری با روش IUI

روش های درمان ناباروری

با تشکر مدیریت سایت  دکتر گیتی محمد ابراهیم

پاسخ

پنج × سه =