تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر یک روش غربالگری برای سرطان دهانه رحم است. این آزمایش برای حضور سلول های سرطانی یا سرطان در دهانه رحم کاربرد دارد .

در طی روال معمول، سلولهای دهانه رحم شما به آرامی از بین می روند و سپس برای رشد غیرطبیعی مورد بررسی قرار می گیرند. این تست در مطب متخصص زنان انجام می شود. ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما معمولا باعث درد درازمدت نمی شود.

تست-پاپ-اسمیر

چه افرادی نیاز به تست  پاپ اسمیر دارند؟

اکثر زنان باید  در سن ۲۱ سالگی تست  پاپ اسمیر را به طور منظم انجام دهند . برخی از زنان نیز ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان یا عفونت باشند که در این حالت نیاز به  آزمایش های مکرر می باشد .

اگر شما بیش از ۳۰ سال سن  داشته باشید و آزمایش معمول طبیعی پاپ اسمیر را  انجام دهید  ، در صورتی که آزمایش با غربالگری پاپیلومای انسانی (HPV) همراه باشد ( HPV یک ویروس است که موجب زگیل تناسلی  می شود) ممکن است خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم افزایش یابد ،علل اولیه سرطان دهانه رحم، انواع HPV 16 و ۱۸ می باشد.

سرطان های دهانه رحم ناشی از عفونت ،ویروس HPV است و ازطریق روابط  جنسی منتقل می شود .

با این وجود، تمام سرطان های دهانه رحم ناشی  از عفونت های ویروسی نیستند. به همین علت توصیه می شود که همه زنان در سن ۲۱ سالگی هر ۳ سال این آزمایش را انجام دهند .

زنان بالای ۶۵ سال با سابقه نتایج طبیعی تست پاپ اسمیر ممکن است نیاز به تکرار آزمایش نداشته باشند .

سن تست پاپ اسمیر

<21 ساله، از لحاظ جنسی فعال نیست، هیچ فاکتور خطر شناخته شده ای مورد نیاز نیست

<21 ساله، فعالانه جنسی هر ۳ سال است

هر ۳ سال ۲۱-۲۹

هر ۳ تا ۵ سال ۳۰-۶۵ اگر پاپ اسمیر و آزمایش HPV منفی باشند

۶۵ سال و بالاتر دیگر نیازی به آزمایش پاپ اسمیر نمی باشد

اگر در روز پاپ اسمیر خود قاعدگی دارید، ممکن است متخصص زنان شما مجددا تست را  انجام دهد، زیرا ممکن است نتایج دقیق تر باشد.

خدمات دکتر گیتی محمد ابراهیم متخصص زنان

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

درمان ناباروری

غربالگری دوران بارداری

با تشکر مدیریت سایت  دکتر گیتی محمد ابراهیم متخصص زنان

پاسخ

دو × 2 =

Call Now Button