تقسیم سلول های بنیادی

تقسیم سلول های بنیادی

سلول های بنیادی دارای دو نوع تقسیم می باشند :تقسیم متقارن و تقسیم نامتقارن .

تقسیم متقارن

در تقسیم متقارن ،سلول بنیادی تبدیل به دو سلول بنیادی دیگر می گردد که کاملا شبیه به سلول مادر می می باشند . در واقع این نوع تقسیم همانند تکثیر است ،که افزایش سلول بنیادی را در پی خواهد داشت .

تقسیم نامتقارن

در تقسیم نامتقارن ،سلول بنیادی تبدیل به دو سلول می گردد ،یک سلول کاملا شبیه سلول بنیادی اولیه بوده و سلول دیگر ،سلولی است که وارد اولین مرحله تمایز شده و از سلول بنیادی اولیه متفاوت می باشد . حاصل تقسیم نامتقارن تولید یک سلول تمایز یافته و یک سلول بنیادی است ،که هدف آن حفظ سلول بنیادی اولیه می باشد و چنانچه تقسیم نامتقارن ادامه یابد ،در نهایت چندین سلول تمایز یافته ،مانند ،پیش سازهای سلول عضلانی ،سلول های قرمز خون ،سلول های سفید خون یا سلول های عصبی و دیگر سلول ها حاصل می گردد که در کنار آن ها هنوز یک سلول بنیادی وجود دارد .

تقسیم-سلول-های-بنیادی

اگر در تقسیم نامتقارن همیشه یک سلول بنیادی وجود دارد ،چه نیازی به تقسیم متقارن می باشد ؟

تقسیم متقارن فقط در زمان نیاز فیزیولوژیک بدن انجام می پذیرد ،مانند زمان رشد . واضح است که تعداد سلول بنیادی در یک فرد بالغ از یک کودک بیشتر است و تعداد این سلول ها در یک کودک بیشتر از یک نوزاد می باشد ،در نتیجه برای ادامه حیات طبیعی یک موجود ،تکثیر سلول بنیادی در مراحل رشد آن فرد الزامی است .

موجودیت یک موجود زنده با تشکیل اولین سلول بنیادی یا همان سلول تخم شکل می گیرد . سلول تخم در طی روند تکثیر و تمایز ،توانایی تبدیل به سه لایه جنینی را داشته و هر لایه از سلول های بنیادی اولیه ای تشکیل گردیده که از سلول بنیادی تخم متفاوت می باشند . سلول های تمایز یافته در طی روند تکامل جنینی ،بافت های خاص (تکثیر سلولی )را تولید می کنند  و در کنار هم قرار گرفتن این بافت ها بر اساس برنامه ریزی از پیش تدوین شده توسط خالق هستی ،تولید اندام و در نهایت یک موجود پرسلولی زنده را به دنبال خواهد داشت.

سلول های بنیادی مغز

سلول های بنیادی عصبی (NSC)همانند سلول های بنیادی خون ،سلول های هستند که در انسان بروی آن ها مطالعات زیادی صورت گرفته است . البته هنوز همانند سلول های بنیادی خون بخوئبی شناسایی نشده اند . به نظر می رشد که NSC ها در دو منطقه اصلی مغز بالغین مستقر شده اند ،یک دسته در ناحیه subventricularمیتقر هستند و دسته دیگری در dentate  gyrus از هیپوکامپ لانه گزینی می کنند . برخی مطالعات بروی مغز جوندگان عنوان می کنند که پیشتاز های مشتق از سلول های بنیادی از ناحیه subventricularبه بولب بویایی مهاجرت می کنند ،که نشان دهنده نقش آن ها در ترمیم است . البته هنوز اطلاعاتی از این قبیل بر روی مغز انسان به دست نیامده است . مطالعات بیشماری نشان داده اند که می توان سلول های بنیادی عصبی انسان را از بافت مغز بالغ جداسازی و در آزمایشگاه نکثیر داد . در این صورت می توان این قبیل سلول ها را القا ساخته و به هر سه نوع سلول عصبی اصلی از قبیل نورون ها ،اولیگودند روسیت ها و آیتروسیت ها تمایز داد . از این قبیل سلول ها ممکن است در آینده جهت درمان ناهنجاری های مغزی مثل بیماری پارکینسون و بیماری های مخرب سیستم عصبی مرکزی استفاده کرد .

تقسیم-سلول-های-بنیادی

سلول های بنیادی قلب

اخیرا سلول های بنیادی چند توان یا چند قوه ای قلبی را در قلب بالغ شناسایی کرده اند . این قبیل سلول های بنیادی در تکامل و رشد بافت قلب نقش داشته اند . بنابر این این احتمال داده شد که ترمیم قلب بالغ توسط سلول های بنیادی ذاتی اش انجام می شود . امروزه بخوبی وجود سلول های بنیادی در این بافت به اثبات رسیده ،هر چند که تعداد آن به نسبت افراد جوان پایین تر است . سلول های بنیادی قلبی توانایی تمایز به میوسیت ها ،سلول های اندو تلیال و سلول های عضله صلف که سلول های اصلی سازنده میو کاردیوم هستند را دارا می باشند .و البته هنوز جهت شناسایی و فهم نقش سلول های بنیادی قلبی در ترمیم بافت آسیب دیده قلب در بدن نیاز به مطالعات بیشتری است

خدمات دکتر گیتی محمد ابراهیم متخصص زنان

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

درمان ناباروری

غربالگری دوران بارداری

با تشکر مدیریت سایت  دکتر گیتی محمد ابراهیم متخصص زنان

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر گیتی محمدابراهیم

دکتر گیتی محمدابراهیم جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی می باشند.ایشان داراری مدارک پزشكي عمومی از دانشگاه تهران، تخصص زنان  از دانشگاه قزوين، دوره هيستروسكوپي از دانشگاه تهران، دوره سونوگرافي زنان و كارگاه ليزر در بيماری هاي زنان می باشند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر گیتی محمدابراهیم