تنبلی تخمدان و عوارض آن

تنبلی تخمدان و عوارض آن

تنبلی تخمدان چیست؟ و چگونه خود را نشان می دهد؟

آیا تنبلی تخمدان عوارض دارد؟

تنبلی تخمدان شایع ترین بیماری غدد درونی است . تخمدان ها به جز تخمک گذاری و وظیفه در بخش تولید مثل ، یک غده هستند که این غده درونی نقش بسیار ارزشمندی دارد . گاهی اوقات عملکرد تخمدان به دلایل مختلف دچار نقص می شود. در واقع تخمدان پلی کیستیک که به آن اصطلاحا تنبلی تخمدان می گویند، اختلال عملکرد در تخمدان است .  به طوری که ترشح هورمون های تخمدان مختل می شود که به طبع آن مابقی عملکرد ها دچار اختلال می شود. در ادامه به توضیح بیشتر عوارض تنبلی تخمدان می پردازیم.

تنبلی تخمدان

عوامل ایجاد تنبلی تخمدان

در موقعیت جغرافیایی کشور ما این بیماری شیوع بیشتری دارد و عموما بحث ژنتیک باعث ایجاد آن می شود. البته عوامل محیطی و سبک زندگی فرد در ابتلا به تنبلی تخمدان موثر خواهد بود .

تنبلی تخمدان چگونه است؟

معمولا خانم هایی که در سنی بارداری هستند این اختلال در آن ها بیشتر مشاهده می شود به طوری که می توان گفت از بین 8 تا 10 نفر خانم جوان یک نفر مبتلا به این یبماری است. سن شایع برای خانم ها در سن باروری است یعنی از سن بلوغ تا قبل از یائسگی است و معمولا با اختلالات باروری خود را نشان می دهد . تنبلی تخمدان یک بیماری در تمام عمر است و ممکن است از بدو تولد همراه بیمار باشد و در سن بلوغ خود را نشان دهد و بحث سندرم تخمدان در نوجوانان به همین علت رخ خواهد داد یا به خاطر اختلالات متابولیسمی که در بدن فرد ایجاد می کند باعث ایجاد اختلال سوخت و ساز در بدن شده و فرد بعد از مدت طولانی مستعد فشار خون، قند خون ، عوارض قلبی می شود که این علائم معمولا در زمان بعد از یائسگی با عارضه خود را نشان می دهد و به این خاطر می توان نام یک بیماری در تمام عمر را به آن اتلاق داد.

دکتر گیتی محمد ابراهیم جراح و متخصص زنان در غرب تهران با بهره گیری از روش های نوین به رفع تیرگی واژن می پردازد. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144210034 تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

علائم تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان با پر مویی ، چاقی ، آکنه، اختلالات قاعدگی و تاثیر در بارداری می تواند دیده شود که باعث نارضایتی بانوان می شود . نامنظم شدن قاعدگی از مهم ترین آنهاست که نشان دهنده عدم تخمک گذاری منظم می باشد . افزایش هورمون های مردانه نیز به صورت موهای تیره و خشن ، آکنه و تجمع چربی ها در شکم و پهلو ها ، ریزش مو در ناحیه اطراف پیشانی است . جدای این علائم دیده شده بحث نمای تخمدان ها در سونوگرافی است به طوری که شخص مبتلا هنگام انجام سونوگرافی ، نمای تخمدان خاصی دارد و بزرگتر و پر از تخمک های کوچک و ریز دیده می شود .

نکته قابل توجه این مسئله می باشد که لزوما هر فرد مبتلا ، همه این علائم را ندارد و ممکن است یک یا بخشی از آن را داشته باشد .

نتیجه گیری

با توجه موارد ذکر شده تنبلی تخمدان دارای علائم و عوارضی است که در صورت مشاهده آن باید به متخصص زنان مراجعه نمایید. تنبلی تخمدان درمان دارد و با مراجعه به موقع می توانید بیماری را تحت کنترل درآورید .

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر گیتی محمدابراهیم

دکتر گیتی محمدابراهیم جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی می باشند.ایشان داراری مدارک پزشكي عمومی از دانشگاه تهران، تخصص زنان  از دانشگاه قزوين، دوره هيستروسكوپي از دانشگاه تهران، دوره سونوگرافي زنان و كارگاه ليزر در بيماری هاي زنان می باشند.

پاسخ

چهارده + دو =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر گیتی محمدابراهیم