کیا حاملگی مولار داشتن؟

حاملگی مولار

حاملگی مولار یا پوچ چیست؟

حاملگی مولار به چه دلیل اتفاق می افتد؟

با ما در این مقاله به منظور کسب اطلاعات بیش تر در مورد حاملگی مولار همراه باشید.

حاملگی مولار

حاملگی مولار

حاملگی مولار که به بچه خوره نیز در میان عوام مردم معروف می باشد، یک نوع تومور خوش خیم می باشد که در داخل رحم رشد می کند. وقتی به عمل لقاح نرمالی که موجب تولید مثل می گردد باز می گردیم، یک گامت نر و یک گامت ماده با وجود 23 کروموزوم با هم ترکیب می شوند و جنین را به وجود می آورند. لذا جنینی که از این لقاح به وجود می آید، دارای 46 کروموزوم می باشد و تا آخر عمر همین تعداد کروموزوم را در بدن خود حفظ می نماید.

تمامی خصوصیات و ژن های پدر و مادر به واسطه همین کروموزوم ها به بدن جنین منتقل می شوند. در حالت عادی سلول های زیگو تشکیل شده و پس از تقسیم سلول ها جنین در رحم مادر قرار می گیرد و به طور نرمال یا به وسیله زایمان طبیعی یا زایمان سزارین جنین از بدن مادر خارج می شود.

در صورتیکه در لقاح اولیه مشکلی همچون بدون کروموزوم بودن سلول های گامت پیش بیاید، حاملگی پوچ به وجود خواهد آمد. این سلول های بدون کروموزوم در حالت عادی نباید در لقاح شرکت نمایند. ولی در موارد نادر ممکن است سلول های انتقال یافته از بدن مادر بدون کروموزوم باشد و سلول هایی که در رحم می نشینند تنها حامل کروموزوم های بدن مرد باشند و یا تنها اکس-اکس یا تنها ایگرگ-ایگرگ باشد.

در حقیقت در حاملگی های پوچ اصلاً جنینی در رحم مادر قرار ندارد. سلول های جفت به سرعت شروع به تقسیم شده و در داخل رحم سلول های پوچی تشکیل می شود. این سلول ها تومورهای خوش خیمی هستند که پس از لقاح در رحم شروع به تکثیر شدن می کنند.

در گذشته عوام مردم این پدیده را به سبب از بین رفتن جنین پوچ، به بچه خوره می شناختند. ولی این در حالی بود که از ابتدا اصلاً جنینی در بدن مادر وجود نداشت.

دکتر گیتی محمد ابراهیم جراح و متخصص زنان در غرب تهران با بهره گیری از روش های نوین به رفع تیرگی واژن می پردازد. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144210034 تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

حالت های مختلف حاملگی مولار

همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره شد. نوع اول این عارضه زمانی به وجود می آید که سلول های یکی از والدین خالی از کروموزوم باشد و پس از لقاح در داخل رحم شروع به تکثیر شدن نماید. نوع دیگر حاملگی مولار زمانی پدید می آید که دو اسپرم با یک تخمک عمل لقاح انجام می دهند. یعنی دو اسپرم همزمان با هم وارد یک تخمک شده و سپس دیواره های تخمک بسته می شوند. نتیجه این لقاح یک جنین تری پلویید شده و پس از مدتی خود به خود سقط می شود.

اما در موارد نادر ممکن است سلول مورد نظر در داخل رحم بنشیند ولی به جهت کامل نبودن آن یک حاملگی غیر کامل مول پدید بیاید. پس در حالت کلی حاملگی مولار می تواند به صورت حاملگی مول کامل و حاملگی مول غیر کامل اتفاق بیافتد.

نتیجه گیری

حاملگی مولار یکی از مواردی است که می تواند موجب سقط جنین و یا تشکیل جنین ناقص شود. شما می توانید با مراجعه به متخصص زنان و زایمان و انجام مشاوره های بارداری از سلامت خود و جنینتان مطلع شوید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر گیتی محمدابراهیم

دکتر گیتی محمدابراهیم جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی می باشند.ایشان داراری مدارک پزشكي عمومی از دانشگاه تهران، تخصص زنان  از دانشگاه قزوين، دوره هيستروسكوپي از دانشگاه تهران، دوره سونوگرافي زنان و كارگاه ليزر در بيماری هاي زنان می باشند.

پاسخ

یک × 3 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر گیتی محمدابراهیم