خطر دیابت در بارداری

خطر دیابت در بارداری

دیابت یکی از مهم ترین عوارضی که مادر و جنین را در معرض خطر قرار می دهد . مواد قندی که از مواد مصرفی وارد بدن می شود ، به یک ماده واحد به نام گلوز تبدیل می شود . در بدن انسان حدود 120 هزار کیلومتر رگ وجود دارد که گاهی با چشم غیر مصلح قابل مشاهده نیستند اما در کنار تمام سلول های بدن مویرگ ها وجود دارند که مواد غذایی را به سلول های مختلف می رسانند . تمام سلول های بدن انسان برای بقا خود و اینکه بتوانند به خوبی عملکرد داشته باشند نیاز به مصرف قند دارند . این مواد گلوکزی که خود را به سلول ها رسانده است برای اینکه بتواند وارد سلول شود نیاز به ماده دارد که به عنوان رابط گلوکز را وارد سلول نماید ، این ماده انسولین نام دارد . انسولین ماده است که فرمان باز شدن سلول را می دهد تا گلوکز وارد آن شود ، بنابراین اگر مقدار انسولین در بدن به مقدار کافی نباشد سلول باز نمی شود تا قند موجود وارد سلول شود .

در افرادری که اضافه وزن دارند بدن نمی تواند به مقدار کافی انسولین تولید کند در نتیجه قند داخل خون باقی مانده و به مصرف سلول ها نمی رسد . هر گاه قند خون بالا می رود نشانه ماندگاری قند در خون و عدم استفاده سلول ها از آن ها است .

دیابت در بارداری

دیابت بارداری

دیابت در بارداری قطعا عوارض خاص خود را دارد و به معنای مصرف کم قند توسط سلول ها است . اما از جهتی به علت کوتاه بودن دوران بارداری این عوارض بسیار شدید نبوده و در اکثر موارد بعد از پایان بارداری ، دیابت نیز پایان می یابد.

عوارض دیابت در بارداری

دیابت در بارداری به خاطر تاثیری که روی مادر و جنین دارد مورد توجه متخصص زنان و زایمان قرار می گیرد و در غربالگری های دوران بارداری و آزمایشات ضروری در بارداری حتما بررسی می شود تا از مبتلا نشدن مادر به دیابت اطمینان حاصل شود .

دیابت می تواند ساختار جفت را تغییر بدهد و خونرسانی به جنین را مختل کند . در مواردی روی رشد جنین تاثیر گذار بوده و حتی باعث مرگ داخل رحمی برای جنین داشته باشد . دیابت باعث پیری زودرس جفت نیز می شود در نتیجه می تواند اختلال عملکرد جفت بدهد.

علت دیابت در بارداری

معمولا یکی از دلایل  دیابت در بارداری می تواند اضافه وزن باشد که پزشک در برنامه ریزی که در اختیار مادر قرار می دهد خواستار حفظ وزن در حد نرمال است . اگر مادر بیشتر از اضافه وزنی که در بارداری طبیعی است ، وزن داشته باشد باعث می شود فشار خون بالا رفته و زایمان سخت تری داشته باشد .

دکتر گیتی محمد ابراهیم جراح و متخصص زنان در غرب تهران با بهره گیری از روش های نوین به درمان بیماری های زنان می پردازد. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144210034 تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

پیشگیری از دیابت در بارداری

داشتن تحرک در دوران بارداری و ورزش های مناسب می تواند در این زمینه موثر باشد . ورزش در باردرای و انجام فعالیت های روزانه باعث شادابی جسم و روح می شود . همچنین تغذیه مناسب و کافی علاوه بر دیابت در بهبود عملکرد سیستم بدن مادر مفید خواهد بود .

کلام اخر

در بارداری نکات بسیاری بارز و قابل اهمیت بوده که سلامت مادر و جنین را تحت شعاع خود قرار می دهد . یکی از این موارد دیابت در باردرای است . این مشکل می تواند خطرناک باشد اگر نکات لازم در باردرای رعایت نشود . درنتیجه برای مشاوره های بیشتر حتما به یک  متخصص زنان و زایمان متبحر مراجعه نمایید .

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر گیتی محمدابراهیم

دکتر گیتی محمدابراهیم جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی می باشند.ایشان داراری مدارک پزشكي عمومی از دانشگاه تهران، تخصص زنان  از دانشگاه قزوين، دوره هيستروسكوپي از دانشگاه تهران، دوره سونوگرافي زنان و كارگاه ليزر در بيماری هاي زنان می باشند.

پاسخ

4 × چهار =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر گیتی محمدابراهیم