خونریزی در بارداری

خونریزی در بارداری

خونریزی ناگهانی در دوران بارداری بسیار نگران کننده و قابل بحث می باشد. یکی از اتفاقات شایع در دوران بارداری خونریزی واژینال است. بروز این اتفاق در دوران بارداری می تواند نشانه خطرناکی باشد. بنابراین به محض مشاهده این علامت هشدار دهنده به متخصص زنان خود مراجعه فرمایید. اگرچه لکه بینی های خفیف ممکن است بدون عارضه و خطر باشند، اما در صورت مشاهده خون به هر نوع آن (چه به صورت خون رقیق، لخته و یا لکه به همراه ترشح) سریعاً خود را به پزشک متخصص زنان رسانده تا از سلامت خود و فرزندتان اطمینان حاصل نمایید.

خونریزی-در-بارداری

خونریزی-در-بارداری

دلایل خونریزی در بارداری

از جمله دلایل خونریزی در دوران بارداری می توان به عوامل ذیل اشاره نمود:

  1. عفونت واژینال
  2. جداشدن جفت از دیواره رحمی
  3. تغییرات رحمی که پس از رابطه جنسی پدید می آیند
  4. وجود جفت در قسمت پایین رحم

درمان خونریزی در بارداری

در هفت الی هشت هفتگی اول بارداری،  خونریزی ممکن است در حد لکه بینی و یا بیش تر اتفاق بیافتد. در این مرحله به علت تشکیل نشدن قلب جنین، پزشک متخصص درمان خاصی تجویز نمی کند. پس از گذشت این دوران می بایست از مادر سونوگرافی تهیه شود. این سونوگرافی به منظور رویت جنین و ساک حاملگی و یا همان کیسه آب صورت می پذیرد. پس از اطمینان حاصل کردن از سلامت مادر و فرزند درمان به منظور کاهش خونریزی ها شروع می شود. پزشک متخصص معمولاً استفاده از شیاف پروژسترون در بارداری را به جهت کاهش حجم خونریزی توصیه می کند. برای استفاده از این شیاف می بایست به پهلو دراز کشیده و شیاف را استعمال نمایید. همچنین شایسته است بدانید استراحت های به اندازه در این دوران نقش قابل توجهی در درمان خونریزی های واژن دارند. در برخی مواقع که خونریزی ها با درد  همراه هستند، امکان سقط و یا حاملگی های خارج از رحم بالا می رود. با معاینات داخلی که در اوایل حاملگی صورت می پذیرد و فقط توسط پزشک متخصص زنان قابل انجام هستند، اندام و لوله های رحمی بررسی می شود. با انجام این مطالعات متخصص می تواند اطمینان حاصل نماید تا تخم بارور شده در مکانی به غیر از رحم مادر شکل نگرفته باشد. این اختلال که به حاملگی خارج از رحم معروف است ممکن است با درد یک طرفه شکمی همراه باشد.

دکتر گیتی محمد ابراهیم جراح و متخصص زنان در غرب تهران با بهره گیری از روش های نوین به درمان انواع بیماری های زنان می پردازد. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۲۱۴۴۲۱۰۰۳۴ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

لکه بینی در ماه سوم بارداری

لکه بینی معمولاً در اوایل دوران حاملگی بروز می کند و علت آن رشد جنین پس از عمل لقاح می باشد. در صورتی که در اوایل دوران بارداری دچار خونریزی شدید می بایست به پزشک متخصص خود مراجعه کرده و از لحاظ سقط و حاملگی خارج از رحم مورد بررسی قرار گیرید. زیرا سقط ها معمولاً در سه ماهه اول بارداری رخ می دهند. و علت آن ها وجود مشکلات در جنین و عارضه های هورمونی می باشد. این عارضه های هورمونی سبب شکل گیری ناقص جنین می شوند. جنینی که به طور کامل شکل نگرفته باشد به صورت خود به خودی سقط می گردد. این نوع سقط ها که در اوایل بارداری رخ می دهند.

مطالب مرتبط با این مقاله:

غربالگری دوران بارداری

پاسخ

هفده − شش =