دیابت بارداری

دیابت بارداری

اگر دچار دیابت بارداری هستید بدان معنا می باشد که میزان قند خون شما بیش از حد معمول می باشد ، قند موجود در خون گلوکز نامیده می شود . هورمونی در بدن شما وجود دارد به نام انسولین که مانند کلیدی در قفل عمل کرده و بر روی سلول های شما گیرنده هایی برای خود دارد . انسولین سلولهای شما را باز می کند که گلوکز بتواند وارد آن شود و سلولها می توانند از گلوکز برای تولید انرژی مورد نیازشان جهت عملکرد صحیح استفاده کنند. غده ای به نام پانکراس تمام انسولینی را که سلولهای شما نیاز دارند تا از گلوکز استفاده کنند را تهیه می کند .

علت ایجاد دیابت بارداری

عامل اصلی بروز دیابت بارداری نامشخص است . عضوی که جنین را به رحم متصل می کند جفت نام دارد این عضو هورمون هایی تولید می کند که انسولین را مجبور می کند تا از ورود گلوکز به درون سلولهای شما جلوگیری کند در نتیجه میزان گلوکز قند خون بیش از حد معمول بالا رفته و به این شرایط هایپرگلیسیمی یا افزایش قند خون می گویند.افزایش قند خون عامل بروز انواع دیابت ها است .

دیابت-بارداری

دیابت-بارداری

عوارض دیابت بارداری

  • اگر میزان قند خون شما در حالت نرمال نیست ممکن است دچار عوارضی همچون فشار خون بالا شوید علاوه بر این خطر زایمان زودرس هم افزایش می یابد .
  • زایمان سزارین هم از عوارض افزایش قند خون است که منجر به جراحی شکم می شود .
  • جنین شما نیز کمی بعد از تولد دچار عوارضی همچون اضافه وزن هنگام تولد می شود که ماکروزومی نام دارد .
  • کاهش میزان قند خون که هایپوگلیسمی نام دارد از دیگر عوارض احتمالی می باشد .
  • و همچنین زردی پوست که یرقان نامیده می شود .
  • و امکان بروز مشکلات تنفسی وجود دارد .
دکتر گیتی محمد ابراهیم جراح و متخصص زنان در غرب تهران با بهره گیری از روش های نوین به درمان انواع بیماری های زنان می پردازد. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144210034 تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

تشخیص دیابت بارداری

اندازه گیری میزان قند خون

ممکن است پزشک از شما بخواهد که سطح گلوکز خون را به صورت مرتب با دستگاه تست میزان قند خون اندازه گیری کنید .برای سنجش میزان قند خون نوار تست قند خون را داخل دستگاه فرو کنید و سپس انگشت خود را با سوزن سوراخ کرده و خون بر روی انگشت را بر روی نوار تست قرار دهید دستگاه میزان گلوکز خون شما را اندازه گیری می کند و آن را نمایش می دهد.انجمن دیابت آمریکا برای مبتلایان به دیابت بارداری چند دامنه نرمال سطح گلوکز تعیین کرده است:

  • 95 یا کمتر برای قبل از غذا
  • 140 یا کمتر برای یک ساعت بعد از غذا
  • 120  یا کمتر برای دو ساعت بعد ار غذا

برای تعیین دامنه نرمال ویژه خود باید با پزشک مشورت کنید .

اگر برنامه غذایی و ورزش نتوانستند دامنه میزان قند خون شما را در دامنه نرمال قرار دهند شاید برای شما انسولین تجویز شود در این صورت روش تزریق آن را برایتان توضیح خواهند داد .

درمان دیابت بارداری

معمولا دیابت های بارداری پس از تولد نوزاد از بین می رود .

هدف از درمان دیابت بارداری ثابت نگه داشتن میزان گلوکز خون در دامنه نرمال است .

برای شروع درمان می توانید با کمک مشاور تغذیه و یک متخصص تغذیه یک برنامه غذایی سالم داشته باشیم ، فعالیت فیزیکی و ورزش نیز می تواند میزان قند خون شما را تنظیم کند .

پیشگیری از دیابت بارداری

می توانید از دیابت بارداری پیشگیری کنید اگر قبل از بارداری برای گرفتن یک برنامه صحیح بارداری با پزشک خود مشورت کنید و اضافه وزن خود را پس از بارداری کاهش دهید .

نتیجه 

قبل و در طی بارداری ورزش منظم داشته باشید و غذاهای سالم مصرف کنید .

مطالب مرتبط با این مقاله :

آزمایشات ضروری در دوران بارداری 

خونریزی و بارداری 

اندومتریوز و بارداری

افتادگی رحم و بارداری 

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر گیتی محمدابراهیم

دکتر گیتی محمدابراهیم جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی می باشند.ایشان داراری مدارک پزشكي عمومی از دانشگاه تهران، تخصص زنان  از دانشگاه قزوين، دوره هيستروسكوپي از دانشگاه تهران، دوره سونوگرافي زنان و كارگاه ليزر در بيماری هاي زنان می باشند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر گیتی محمدابراهیم