روش جدید درمان آندومتریوز

روش جدید درمان آندومتریوز

آیا از روش جدید درمان آندومتریوز مطلع هستید؟

به منظور همگام سازی خود با آخرین متد درمان آندومتریوز با ما در این مقاله همراه باشید.

روش جدید درمان آندومتریوز

روش جدید درمان آندومتریوز

آندومتریوز بیماری خوش خیم ولی بسیار شایعی است که می تواند موجب درد و ناباروری در بانوان شود. این ضایعه حدود 150 میلیون نفر در دنیا و 2 میلیون نفر در ایران را درگیر خود نموده است. بانوانی که در سنین باروری خود یعنی بین 15 الی 50 سال قرار دارند، بیش تر در معرض ابتلا به آندومتریوز می باشند. لذا ده درصد از بانوانی که در سنین باروری قرار دارند، ممکن است دچار آندومتریوز شده و در خطر ناباروری قرار بگیرند.

هر فرد سالم در هر ماه و در طول دوران قائدگی دچار خونریزی های منظم و به اندازه می شود. این خونریزی های به دلیل فرو ریختن سلول های دیواره رحم بوده و در صورتیکه این سلول ها در جایی به غیر از داخل رحم رشد نمایند، فرد به آندومتریوز دچار شده است. این سلول ها می توانند بر روی تخمدان، روده ها و بر روی استخوان ها و بافت لگن رشد کرده و موجب درد شوند.

آندومتریوز معمولاً به دو شیوه دارویی و جراحی صورت می پذیرد. با توجه به اینکه آندومتریوز به طور کلی به بیماری سرطان متفاوت می باشد، در برخی از بانوان لزومی به درمان خاصی نداشته و فرد می تواند بدون علائم خاصی به زندگی خود ادامه دهد.

همانطور که پیش تر نیز گفته شد، داروهایی وجود دارند که می توانند به کاهش درد و درمان فرد کمک نمایند. ولی در برخی افراد درمان های دارویی پاسخگوی مشکل فرد نیستند و می بایست حتماً جراحی های تخصصی توسط متخصص زنان و زایمان صورت پذیرد.

درمان آندومتریوز با جراحی

توجه داشته باشید که درمان آندومتریوز به هیچ وجه برداشتن عضو درگیر نمی باشد. بلکه جراحی آندومتریوز تنها از بین بردن ضایعه به وجود آمده می باشد. برای درمان آنتدومتریوز به وسیله جراحی، لاپاروسکوپی پیشنهاد می شود. در این روش سوراخ های ریزی در اطراف ضایعه و بر روی شکم زده می شود و دوربین لاپاراسکوپ از طریق ناف وارد می شود.

با توجه به وسایلی که در طول لاپاراسکوپی استفاده می شود، جراح می تواند ضایعه را به راحتی و با حداکثر دقت تشخیص داده و از ارگان مورد نظر جدا نماید. درمان آندومتریوز با لیزر معمولاً توصیه نمی شود. زیرا این روش موجب از بازگشت مجدد بیماری می گردد.

دکتر گیتی محمد ابراهیم جراح و متخصص زنان در غرب تهران با بهره گیری از روش های نوین به رفع تیرگی واژن می پردازد. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144210034 تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

عوارض ناشی از آندومتریوز

آندومتریوز در اندام های مختلف سبب ایجاد تورم در ارگان درگیر می شود و چون نمی توانند همانند شرایط قبلی که در رحم داشتند تخریب شده و خونریزی نمایند، عوارض ذیل را در پی دارد:

  • خونریزی
  • چسبندگی
  • درد هایی همانند قائدگی به حدی که فرد را از ادامه روند طبیعی زندگی باز دارد
  • درد در هنگام اجابت مزاج
  • درد در هنگام نزدیکی
  • ایجاد کیست آندومتریوز در تخمدان
  • ناباروری

کیست آندومتریوز و بارداری

کیست آندومتریوز لزوماً با ناباروری ختم نمی شود. به این معنیکه تشخیص آندومتریوز برای شما مساوی با ناباروری همیشگی نیست. تا کنون علت دقیقی برای به وجود آمدن این بیماری ذکر نشده ولی عواملی همچون واثت و آلودگی های محیطی می توانند در به وجود آمدن آن تأثیر گذار باشند.

نتیجه گیری

روش جدید درمان آندومتریوز را می توان به دو نوع دارویی و جراحی تقسیم بندی کرد. بسته به علائم این بیماری و وسعت ارگان های درگیر، بهترین روش توسط متخصص زنان و زایمان انتخاب می شود.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر گیتی محمدابراهیم

دکتر گیتی محمدابراهیم جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی می باشند.ایشان داراری مدارک پزشكي عمومی از دانشگاه تهران، تخصص زنان  از دانشگاه قزوين، دوره هيستروسكوپي از دانشگاه تهران، دوره سونوگرافي زنان و كارگاه ليزر در بيماری هاي زنان می باشند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر گیتی محمدابراهیم