زایمان سزارین یا طبیعی

زایمان سزارین یا طبیعی

زایمان سزارین درد بیشتری دارد یا زایمان طبیعی؟ در کدام نوع از زایمان، مادر دوره نقاهت کوتاه تری دارد؟ طبیعی زایمان کنم یا سزارین؟  این سوالات و مشابه آن ها برای بسیاری از زنان باردار پیش می آید و حتماً می دانید که دغدغه ی بسیاری از مادران، انتخاب نوع زایمان است. با مشاوره پزشک و بررسی شرایط جسمی و سلامتی بیمار و گاهی به دلخواه مادر زایمان سزارین یا طبیعی انتخاب می شود. ولی در مواردی اورژانسی ممکن است پزشک برای حفظ جان نوزاد و مادر، مجبور به زایمان سزارین شود.

نوزادان به دو شیوه پا به این دنیا می گذارند. زنان باردار می توانند زایمان طبیعی از طریق واژن داشته و یا توسط جراحی سزارین فرزندشان را به دنیا آورند. ولی هدف هر دو روش ، به دنیا آورن کودک به ایمن ترین شکل ممکن می باشد.

زایمان سزارین یا طبیعی

زایمان سزارین یا طبیعی

فواید زایمان سزارین

همیشه سر اینکه زایمان سزارین یا طبیعی کدام یک برای مادر و جنین بهتر است ، بحث بوده است. گاهی زایمان سزارین با اهداف پزشکی خاصی صورت می گیرد و زایمان طبیعی می تواند بسیار خطرزا باشد. در برخی موارد بنا به شرایط مادر مثل ابتلا به دیابت یا فشار خون یا شرایط خاص فیزیکی یا چند قلو زایی، زایمان سزارین برای مادر برنامه ریزی می شود و روز آن تعیین می گردد. ولی در موارد دیگری زایمان سزارین تاریخش جلو می افتد. برای مثال در مواردی که مادر مبتلا به بیماری عفونی خاصی مثل HIV یا بیماری هرپس می شود، که قابل انتقال به نوزاد است و یا بدن مادر مشکلاتی با جفت جنین پیدا می کند.

زایمان سزارین همچنین در موارد خاصی مثل بزرگ بودن بیش از حد جنین نسبت به رحم مادر، یا زمانی که موقعیت جنین در حالت کله پا قرار ندارد یا به بیان دیگر سر جنین در ناحیه واژن نمی باشد، انجام می گردد.

در مواردی نیز نیاز اورژانسی به زایمان سزارین پیش می آید، که به خاطر به خطر افتادن سلامت مادر و جنین ، نرسیدن اکسیژن به جنین و یا طولانی شدن زمان زایمان طبیعی، اقدام به این نوع زایمان می گردد.

مواردی نیز پیش می آید که مادر درخواست زایمان سزارین دارد. در این مورد نیز مادر با توجه به تجربه زایمان طبیعی دردناک در گذشته و نه به دلایل پزشکی، زایمان سزارین را انتخاب می کند.

با مشاوره پزشک و بررسی شرایط جسمی و سلامتی بیمار و گاهی به دلخواه مادر زایمان سزارین یا طبیعی انتخاب می شود. دکتر گیتی محمد ابراهیم جراح و متخصص زنان در غرب تهران با بهره گیری از روش های نوینی به زایمان سزارین می پردازد. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144210034 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

عوارض زایمان سزارین

با وجود اینکه جراحی سزارین در بسیاری موارد جان جنین و مادر را نجات داده و درد کمتری را موجب می شود، باز هم عوارض مخصوص به خود را دارد. هرچه باشد در طی این جراحی شکم فرد کاملاً باز شده و در تماس با محیط بیرونی و انواع میکروب ها قرار می گیرد و باید مراقبت های لازم برای جلوگیری از بروز هر گونه عفونت انجام گیرد.

با این که این جراحی بسیار ایمن و بی خطر می باشد و حتی در برخی موارد جان فرد را نجات می دهد، خطرات متفاوتی نسبت به زایمان طبیعی دارد. به این دلیل که تجربه زایمان سزارین ، زایمان طبیعی در آینده را با دشواری روبرو می کند. بهتر است که در بار اول زایمان طبیعی انجام شود.

برخی از زنان نیز عقیده دارند که زایمان طبیعی ، ابتدایی ترین و طبیعی ترین حالت زایمان بوده و ترجیحشان این است که به صورت طبیعی انجام گیرد.

زایمان سزارین یا طبیعی

زایمان سزارین یا طبیعی

فواید زایمان طبیعی

از جمله فواید زایمان طبیعی دوره نقاهت کوتاه تر است. در نتیجه نیاز به بستری طولانی نمی باشد. ولی زمان زایمان بسیار طولانی می شود تا دهانه رحم به قدر کافی باز شود. در این نوع زایمان جای زخم و اسکار، عفونت و خونریزی شدید و درد های بلند مدت و واکنش نسبت به داروهای بیهوشی بر خلاف زایمان سزارین وجود ندارد. به دلیل اینکه مادر داروی بیهوشی مصرف نکرده ، سطح هوشیاری بالاتری داشته و و می تواند شیر دهی را شروع کرده و بلافاصله فرزند خود را بغل کند.

عوارض زایمان طبیعی برای زن

در این نوع زایمان احتمال اینکه پوست و بافت اطراف واژن کشیده شود و زمانی که نوزاد خارج می شود، قسمتی پاره شود وجود دارد. در صورتی که پارگی و کشیدگی زیاد باشد نیاز به بخیه محل می باشد. ولی در زایمان سزارین این مورد اتفاق نیفتاده و محل بخیه در زیر شکم می باشد که خیلی واضح نمی باشد.

https://www.livescience.com/45681-vaginal-birth-vs-c-section.html

مطالب مرتبط با این مقاله:

فواید زایمان سزارین

فواید زایمان طبیعی

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر گیتی محمدابراهیم

دکتر گیتی محمدابراهیم جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی می باشند.ایشان داراری مدارک پزشكي عمومی از دانشگاه تهران، تخصص زنان  از دانشگاه قزوين، دوره هيستروسكوپي از دانشگاه تهران، دوره سونوگرافي زنان و كارگاه ليزر در بيماری هاي زنان می باشند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر گیتی محمدابراهیم