زایمان طبیعی بدون درد

زایمان طبیعی بدون درد

آیا به دنبال راهی امن برای به دنیا آوردن فرزندتان هستید؟

آیا در مورد زایمان طبیعی بدون درد چیزی شنیده اید؟

با ما در این مقاله به نظور آشنایی با پروسه زایمان طبیعی بدون درد همراه باشید.

زایمان-طبیعی-بدون-درد

زایمان-طبیعی-بدون-درد

درد در طول پروسه زایمان بسیار بحث برانگیز بوده و محققان امتیاز 8 از 10 را از لحاظ شدت درد به آن اختصاص می دهند. این درد ممکن است برای بسیاری از زنان به خصوص بانوانی که برای بار اول فارغ می شوند کمی غیر قابل تحمل به نظر برسد.

با این حال از گذشته تا به امروز روش هایی برای کاهش درد زایمان به وجود آمده است. وجود متخصص زنان و زایمان و استفاده از تکنیک های به روز می تواند تا حد زیادی تحمل این درد را سهل نماید. با سهل شدن پروسه زایمان، به دنیا آوردن فرزندتان زیباتر می شود.

زمانیکه درد زایمان شروع می شود و شما به منظور انجام زایمان طبیعی به کلینیک مراجعه می نمایید، در ابتدا آنژیوکتی به دست شما زده می شود. از این وسیله به منظور تزریقات وریدی همچون اپیدورال استفاده می گردد.

سپس از شما خواسته می شود تا به عقب تخت رفته و به پشت خود تکیه دهید و به منظور راحت تر شدن زایمان پاهای خود را از هم باز نگه دارید. همچنین قرار گرفتن در این پوزیشن کمک می کند تا اپیدورال زودتر در خون اثر نماید.

پس از آنکه پشت کمر با مواد ضدعفونی کننده تمییز شد، بی حسی موضعی تزریق می شود. به موجب این تزریق، در حالیکه شما در طول زایمان کاملاً هوشیار هستید دردتان نیز تا حد زیادی تخفیف پیدا کند.

مزایای زایمان طبیعی بدون درد

پزشک متخصص زنان و زایمان با توجه به وضعیت جنین و مادر اقدام به تجویز زایمان سزارین یا طبیعی می نماید. بنابراین با وجود مزایایی که در ذیل به آنها اشاره خواهیم نمود، این روش ممکن است برای برخی از مادران استفاده نشود.

 • هوشیار بودن در زمان تولد نوزاد که یکی از زیباترین لحظات زندگی هر مادری می باشد.
 • زایمان طبیعی به کاهش احتمال افسردگی بعد از زایمان کمک شایانی می کند.
 • به دلیل اینکه در طول زایمان طبیعی بدون درد از اپیدورال برای تخفیف درد استفاده می شود، هورمون های استرس کم تری در مادر ترشح می شود. کاهش این هورمون در طول زایمان موجب کم شدن پریشانی نوزاد و تدثیرات منفی بر روی مادر می شود.
 • این پروسه به کاهش فشار خون عصبی مادر کمک می کند.
 • زایمان طبیعی بدون نیاز به هیچ ابزار خاص و یا بیهوشی عمومی انجام می گیرد.
 • آنژیوکتی که به دست زده می شود، می تواند در صورت احتیاج به زامان سزارین در طول این پروسه مورد استفاده قرار بگیرد.
 • پروسه بیرون اوردن بچه به اندازه وی و میزان باز شدن رحم مادر بستگی دارد.
 • زایمان طبیعی بدون درد برای مادرانی با بیماری های خاص همانند بیماری های قلبی مناسب می باشد.
دکتر گیتی محمد ابراهیم جراح و متخصص زنان در غرب تهران با بهره گیری از روش های نوین به درمان انواع بیماری های زنان می پردازد. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144210034 تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

معایب زایمان طبیعی بدون درد

زایمان طبیعی بدون درد همچون هر پروسه پزشکی دیگری دارد معایبی نیز می باشد. لذا در صورتیکه به پزشک متخصص زنان با تجربه مراجعه نمایید، این معایب و عوارض می توانند به حداقل میزان ممکن برسند. در ذیل به برخی از مهم ترین معایب این پروسه اشاره می نماییم:

 • افت ناگهانی فشار خون که می تواند بر روی ضربان قلب نوزاد تأثیر بگذارد.
 • بیهوشی موضعی که در ناحیه لگن اعمال می شود، در صورتیکه به درستی انجام نگیرد می تواند موجب اختلال در قدرت ماهیچه ها در هنگام زور زدن شود.
 • در طول پروسه زایمان طبیعی ممکن است کمردرد یا سرگیجه به وجود بیاید.
 • ترشح مایع نخاعی ممکن است سبب ایجاد سر درد شود.
 • وجود بی حسی از ناحیه کمر به پایین پس از زایمان طبیعی می باشد.

نتیجه گیری

زایمان طبیعی بدون درد روشی مناسب و کم عارضه برای به دنیا آوردن فرزندتان می باشد. این پروسه در صورتیکه توسط پزشک متخصص زنان انجام گیرد، می تواند به لحظه ای خاطره انگیز برای شما تبدیل شود.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر گیتی محمدابراهیم

دکتر گیتی محمدابراهیم جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی می باشند.ایشان داراری مدارک پزشكي عمومی از دانشگاه تهران، تخصص زنان  از دانشگاه قزوين، دوره هيستروسكوپي از دانشگاه تهران، دوره سونوگرافي زنان و كارگاه ليزر در بيماری هاي زنان می باشند.

پاسخ

هفده + 9 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر گیتی محمدابراهیم