سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم در سلول های بافت دهانه رحم ( قسمت پایینی رحم که به واژن متصل می شود) اتفاق می افتد. یک نوع از ویروس پاپیلوما انسانی یا HPV که از طریق روابط جنسی منتقل می شود، نقش موثری در ایجاد این نوع سرطان ایجاد می کند.  هنگامی که بدن یک زن در معرض این نوع ویروس قرار می گیرد، سیستم ایمنی بدن وی با آن ویروس مقابله می کند.  در برخی زنان این ویروس برای سالیان سال در بدن آنها زندگی می کند و به مرور موجب سرطانی شدن برخی سلول های دهانه رحم می شوند.

با انجام آزمایشات غربالگری و دریافت واکسن مخصوص HPV که بدن فرد را در مقابل این نوع ویروس مقاوم می کند، می توان از این سرطان پیشگیری کرد.

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم

علائم سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه هیچگونه علائم و نشانه ای ندارد. در مراحل پیشرفته این نوع سرطان علائم به شرح زیر است:

  • خونریزی از واژن بعد از نزدیکی، بین دو قاعدگی و بعد از یائسگی
  • ترشحات آبکی، خونی از واژن که بوی سنگینی دارد.
  • دردهای لگنی و درد در هنگام نزدیکی

در صورتیکه که علائم و نشانه های فوق را دارید و از بابت این سرطان نگران هستید، به پزشک مراجعه کنید.

علت سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم زمانی اتفاق می افتد که سلول های دهانه رحم دچار جهش ژنتیکی شده و تکثیر سلولی داشته در نتیجه باعث به وجود آمدن توده های غیر طبیعی می شود. سلول های سالم با یک نظم مشخصی تقسیم سلولی انجام می دهند و در زمان مقرر از بین می روند. ولی سلول های سرطانی بی رویه رشد داشته و بعد از مدت مقرر از بین نمی روند.

این رشد بی رویه تشکیل تومور می دهد.  سلول های سرطانی به بافت های مجاور حمله کرده، بعد از آن به ارگان های دیگر بدن گسترش یافته و در حقیقت متاستاز اتفاق می افتد. تا کنون دلیل اصلی سرطان دهانه رحم مشخص نشده است ولی نقش ویروس HPV قطعی می باشد. HPV ویروس متداولی می باشد و بسیاری از زنان این ویروس را در بدن خود دارند بدون اینکه به سرطان دهانه رحم دچار شوند. این بدان معناست که دیگر فاکتورها مانند شرایط محیطی و سبک زندگی فرد بر این سرطان تاثیر می گذارند.

عواملی همچون داشتن شریک های جنسی متنوع، شروع فعالیت جنسی از سنین پایین، عفونت های دیگر جنسی مانند ایدز و سیفلیس ، سیستم ایمنی ضعیف و سیگار کشیدن می توانند بر این نوع سرطان تاثیر بگذارند. دکتر گیتی محمد ابراهیم جراح و متخصص زنان در غرب تهران با بهره گیری از روش های نوینی به درمان انواع بیماری های زنان می پردازد. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144210034 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

پیشگیری از سرطان دهانه رحم

برای کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم باید موارد زیر را رعایت کنید:

  • واکسن HPV . واکسیناسیون زگیل تناسلی برای دختران و زنان در سنین بین 9 تا 26 قابل انجام است. در صورتی که قبل از شروع فعالیت جنسی این واکسیناسیون انجام شود، تاثیر آن بیشتر است.
  • انجام تست پاپ اسمیر متناوب . در تست پاپ اسمیر سلول های پیش سرطانی تشخیص داده شده و قبل از پیش رفت بیماری، درمان می شوند. پیشنهاد می شود که زنان از سن 21 سالگی این آزمایشات را شروع کرده و هر چند سال یک بار این آزمایش را تکرار کنند.
  • روابط جنسی محافظت شده داشته باشید. با استفاده از کاندوم و شریک های جنسی کمتر می توان خطر ابتلا به این سرطان را کاهش داد.
  • عدم مصرف دخانیات

منبع: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cervical-cancer/symptoms-causes/syc-20352501

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر گیتی محمدابراهیم

دکتر گیتی محمدابراهیم جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی می باشند.ایشان داراری مدارک پزشكي عمومی از دانشگاه تهران، تخصص زنان  از دانشگاه قزوين، دوره هيستروسكوپي از دانشگاه تهران، دوره سونوگرافي زنان و كارگاه ليزر در بيماری هاي زنان می باشند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر گیتی محمدابراهیم