تشخیص مشکلات کروموزومی جنین

سونوگرافی ان تی

آیا نگران سلامتی جنینی که به تازگی در شکمتان شکل گرفته است هستید؟

آیا می دانستید سونوگرافی ان تی در سه ماهه اول بارداری انجام می شود؟

با ما در این مقاله به منظور آشنایی با سونوگرافی ان تی همراه باشید.

سونوگرافی-ان-تی

سونوگرافی-ان-تی

سونوگرافی ان تی یکی از آزمایشات غربالگری دوران بارداری می باشد. در این آزمایش مایع آمینوتیک پشت گردن نوزاد مورد بررسی قرار گرفته و در صفحه مخصوصی در مقابل اپراتور نمایش داده می شود.

این آزمایش به منظور اطمینان از عدم وجود سندروم داون یا سایر مشکلات کروموزومی در جنین انجام می گیرد. زمان مناسب برای انجام سونوگرافی ان تی سه ماهه اول بارداری یا هفته 13-11 بارداری می باشد.

سایر مشکلاتی که با سونوگرافی ان تی قابل تشخیص می باشند شامل:

 • نقص لوله عصبی نوزاد
 • مشکلات دیواره ابدومینال
 • ناهنجاری های اندام جنین
 • مشکلات قلبی جنین

سونوگرافی های اولیه معمولاً برای بررسی های کلی مشکلات فیزیکی جنین کاربرد دارند. در صورتیکه این آزمایش از وجود هر مشکل غیر عادی خبر دهد، متخصص زنان و زایمان معمولاً سونوگرافی ان تی را تجویز می نماید.

بدون در نظر گرفتن آزمایش خون، سونوگرافی ان تی می تواند تا 75% احتمال وجود سندروم داون را تشخیص دهد. اما با اضافه کردن آزمایش خون دقت غربالگری به 85% می رسد.

دکتر گیتی محمد ابراهیم جراح و متخصص زنان در غرب تهران با بهره گیری از روش های نوین به درمان انواع بیماری های زنان می پردازد. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144210034 تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

علت انجام سونوگرافی ان تی

مادرانی که در سنین بالا اقدام به بارداری م نمایند، حتماً می بایست نسبت به انجام سونوگرافی ان تی اقدام نمایند. تحلیل و بررسی این آزمایش بر عهده پزشک متخصص زنان و زایمان می باشد.

پزشک شما به دلایل ذیل اقدام به تجویز سونوگرافی ان تی می نماید:

 • مشخص کردن زمان دقیق بارداری و پیش بینی زمان زایمان طبیعی
 • بررسی چند قلویی بودن جنین
 • بررسی میزان رشد جنین و ایجاد منحنی رشد برای وی
 • شانس به دنیا آوردن نوزاد مبتلا به سندروم داون و مشکلات کروموزومی در مادران بالای 35 سال بیش تر می شود.
 • داشتن سابقه به دنیا آوردن نوزادی با مشکلات کروموزومی
 • داشتن سابقه خانودگی مشکلات ژنتیکی

سونوگرافی ان تی چگونه است؟

انجام سونوگرافی ان تی به اندکی آمادگی احتیاج دارد. بهتر است از پیش از مراجعه جهت انجام سونوگرافی به مقدار زیادی آب بنوشید. مثانه پر کمک می نماید تا تصاویر حاصل دقیق تر باشد.

پیش از مراجعه به مراکز تصویربرداری بهتر است از لباس های راحت استفاده نمایید تا دسترسی جهت انجام سونوگرافی راحت تر باشد.

به منظور تکمیل آزمایش های تشخیصی متخصص زنان آزمایش خون را در هفته های 10 الی 12 بارداری تجویز می نماید.

عوارض سونوگرافی ان تی

تا کنون هیچ عوارضی برای سونوگرافی ان تی ذکر نشده است. شما می توانید بلافاصله پس از این آزمایش به فعالیت های روزانه خود بازگردید.

جواب سونوگرافی ان تی

 سونوگرافی ان تی را تنها متخصص زنان و زایمان می تواند تفسیر نماید. عوامل ذیل می تواند بر روی روند تفسیر این آزمایش تأثیر گذار باشند:

 • پیچیدگی مشکل جنین
 • اورژانسی بودن مشکل جنین
 • در صورتیکه پیش از این نیز اقدام به آزمایشات بررسی وضعیت جنین نموده اید، می بایست با جواب این آزمایش مقایسه شده و مورد تحلیل قرار گیرد.

نتیجه گیری

برای اطمینان پیدا کرآزمایش دن از وضعیت سلامتی جنین و احتمال وجود مشکلات کروموزومی و منگلیسم در وی سونوگرافی ان تی انجام می گیرد. تجویز و تحلیل و بررسی جواب این سونوگرافی بر عهده پزشک متخصص زنان می باشد.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر گیتی محمدابراهیم

دکتر گیتی محمدابراهیم جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی می باشند.ایشان داراری مدارک پزشكي عمومی از دانشگاه تهران، تخصص زنان  از دانشگاه قزوين، دوره هيستروسكوپي از دانشگاه تهران، دوره سونوگرافي زنان و كارگاه ليزر در بيماری هاي زنان می باشند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر گیتی محمدابراهیم