علل ناباروری

علل ناباروری

علل ناباروری در زوج های جوان ممکن است مختلف باشد  دراین مقاله به بررسی موارد شایع ناباروری در زنان می پردازیم .

اختلالات تخمدان

دلایل مختلفی وجود دارد که یک خانم ممکن است هیچ تخمک گذاری نداشته باشد و یا  چرخه تخمک گذاری نامنظم داشته باشد.عوامل متعددی در تنظیم چرخه قاعدگی نقش دارند. هنگامی که ارتباط ظریف بین غده هیپوفیز، تخمدان ها و فولیکول ها به درستی کار نکند، تخمک گذاری رخ نمی دهد.

دلایل موثری که می توانند سبب اختلال در تخمک گذاری شوند

  •  مشکل در یک یا چند غدد درون ریز
  • تغذیه نا سالم
  • سبک زندگی
  • استفاده طولانی مدت از داروهای باروری حاوی هورمون ها
  • استعداد ژنتیکی

علل-ناباروری

تعداد اسپرم کم

در صورتی که ۲۰ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر و یا بیشتر تولید شود ،می توانیم بگوییم که تعداد اسپرم سالم می باشد. هر مقداری کمتر از این می تواند اختلالاتی را به همراه داشته باشد .

مسدود بودن لوله های فالوپ

لوله های فالوپ مسیرهایی هستند  که از طریق آن ها تخمک به تخمدان ها راه پیدا می کنند ،در صورت انسداد، می توانند عاملی برای ناباروری شناخته شوند .

گاهی به دلیل حاملگی های خارج رحمی ،آندومتریوز ،فیبروئید رحم و یا بیماری التهابی لگنی ممکن است لوله های فالوپ مسدود شوند و ناباروری را در فرد نتیجه دهند .

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

این سندرم به تعادل هورمونی در بدن زن تعلق دارد. عدم تعادل هورمون ممکن است باعث بی نظمی قاعدگی ، افزایش وزن، مقاومت به انسولین، مشکلات پوستی، کیست های کوچک در تخمدان و هیرسوتیسم (موی سر / ریزش مو) شود. می توان گفت سندرم تخمدان پلی کیستیک ۴-۱۸ درصد عامل ناباروری در زنان شناخته شده است

خوشبختانه با وجود پیشرفت های چشمگیر در این زمینه ،بیشتر زوج های جوان می توانن علل ناباروری را شناسایی و آن را درمان کنند . قبل از هر چیز متخصص زنان علت ناباروری در آن ها را تشخیص می دهد و بنا بر آن علت بهترین راه درمانی را انتخاب می کند .

خدمات دکتر گیتی محمد ابراهیم متخصص زنان

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

درمان ناباروری

غربالگری دوران بارداری

با تشکر مدیریت سایت  دکتر گیتی محمد ابراهیم متخصص زنان

پاسخ

4 × چهار =