علل ناباروری

علل ناباروری

علل ناباروری در زوج های جوان ممکن است مختلف باشد که امروزه برای عمده آن راه های درمانی پیشنهاد می شود .  در این مقاله به بررسی موارد شایع ناباروری در زنان می پردازیم .

علت ناباروری در زنان

علت هایی که باعث ناباروری در زنان می شود عبارتند از

سن مادر

یکی از موارد مهم در باروری سن افراد است که چه در زن و چه در مرد می تواند احتمال باردرای را کاهش دهد . در زنان نیز با افزایش سن ، تعداد تخمک ها به شدت کم می شود . به جز تعداد کیفیت تخمک ها نیز پایین می آید که خود باعث عوارض اختلال در کروموزوم ها و در نتیجه سقط جنین می شود .

انسداد در لوله

این مشکل بدان معناست که در یکی از لوله های فالوپ انسداد وجود داشته باشد . البته گاهی این انسداد در هر دو لوله رخ خواهد داد .

دکتر گیتی محمد ابراهیم جراح و متخصص زنان در غرب تهران با بهره گیری از روش های نوین به درمان بیماری های زنان می پردازد. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144210034 تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

فیبروئید رحمی

در مقالات قبلی سایت دکتر گیتی محمد ابراهیم در مورد علائم و مشخصات فیبروم به صورت کامل توضیح داده شده است . فیبروئید ها در رحم قرار می گیرند و عمدتا غیر فعال هستند . این مشکل بسیار شایع است و حدود 40 درصد از خانم ها به آن مبتلا هستند البته فیبروئید ها به تنهایی باعث ناباروری نمی شوند .

آندومتریوز

این مشکل زمانی رخ می دهد که بافت غشا رحمی در بیرون از رشد کند . تعداد معدودی از خانم ها ممکن است در سن باروری  به این مشکل دچار شوند .

مسدود بودن لوله های فالوپ

لوله های فالوپ مسیرهایی هستند  که از طریق آن ها تخمک به تخمدان ها راه پیدا می کنند ،در صورت انسداد، می توانند عاملی برای ناباروری شناخته شوند .

گاهی به دلیل حاملگی های خارج رحمی ،آندومتریوز ،فیبروئید رحم و یا بیماری التهابی لگنی ممکن است لوله های فالوپ مسدود شوند و ناباروری را در فرد نتیجه دهند .

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

این سندرم به تعادل هورمونی در بدن زن تعلق دارد. عدم تعادل هورمون ممکن است باعث بی نظمی قاعدگی ، افزایش وزن، مقاومت به انسولین، مشکلات پوستی، کیست های کوچک در تخمدان و هیرسوتیسم (موی سر / ریزش مو) شود. می توان گفت سندرم تخمدان پلی کیستیک 4-18 درصد عامل ناباروری در زنان شناخته شده است

اختلالات تخمدان

دلایل مختلفی وجود دارد که یک خانم ممکن است هیچ تخمک گذاری نداشته باشد و یا  چرخه تخمک گذاری نامنظم داشته باشد.عوامل متعددی در تنظیم چرخه قاعدگی نقش دارند. هنگامی که ارتباط ظریف بین غده هیپوفیز، تخمدان ها و فولیکول ها به درستی کار نکند، تخمک گذاری رخ نمی دهد.

دلایل موثری که می توانند سبب اختلال در تخمک گذاری شوند

  •  مشکل در یک یا چند غدد درون ریز
  • تغذیه نا سالم
  • سبک زندگی
  • استفاده طولانی مدت از داروهای باروری حاوی هورمون ها
  • استعداد ژنتیکی

علل-ناباروری

دلایل ناباروری در مردان

واریکوسل

متاسفانه این مشکل در بین آقایان شیوع یافته است که تورم رگ باعث تخلیه مایع بیضه می گردد . این مشکل می تواند کیفیت اسپرم را تحت تاثیر قرار دهد . باید ذکر کرد واریکوسل در اکثر افراد بدون نشانه است .

تعداد اسپرم کم

در صورتی که 20 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر و یا بیشتر تولید شود ،می توانیم بگوییم که تعداد اسپرم سالم می باشد. هر مقداری کمتر از این می تواند اختلالاتی را به همراه داشته باشد .

اختلال در انزال

این مشکل زمانی اطلاق می شود که در هنگام ارگاسم ، منی به جای خارج شدن از سر آلت ، وارد مثانه فرد می شود که شامل زود انزالی ، بی انزالی می شود .

موارد دیگری از جمله : عدم تعادل هورمونی ، بیضه بی حرکت ، تومور ها ، نقص در کروموزم ها اشاره کرد .

خوشبختانه با وجود پیشرفت های چشمگیر در این زمینه ،بیشتر زوج های جوان می توانن علل ناباروری را شناسایی و آن را درمان کنند . قبل از هر چیز متخصص زنان علت ناباروری در آن ها را تشخیص می دهد و بنا بر آن علت بهترین راه درمانی را انتخاب می کند .

خدمات دکتر گیتی محمد ابراهیم متخصص زنان

با تشکر مدیریت سایت  دکتر گیتی محمد ابراهیم متخصص زنان

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر گیتی محمدابراهیم

دکتر گیتی محمدابراهیم جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی می باشند.ایشان داراری مدارک پزشكي عمومی از دانشگاه تهران، تخصص زنان  از دانشگاه قزوين، دوره هيستروسكوپي از دانشگاه تهران، دوره سونوگرافي زنان و كارگاه ليزر در بيماری هاي زنان می باشند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر گیتی محمدابراهیم