بارداری خارج از رحم علائمی دارد؟

بارداری خارج از رحم علائمی دارد؟

مادر شدن و داشتن فرزند جزو خواسته های اساسی بشر بوده و لذت آن دور از تصور است . خداوند مهر مادری را در همه بانوان قرار داده و انگیزه تداوم نسل را در همه قرار داده است. سالانه میلیون ها کودک به دنیا می آیند و زندگی را برای خانواده خوشایندتر می سازند اما گاهی این روند به درستی جلو نمی رود و ممکن است بارداری غیر طبیعی و خارج از رحم باشد. بارداری نابجا ممکن است به دلایل مختلف ایجاد شود اما لازم است از چگونگی آن آگاهی یابید و راه های درمان آن را بدانید تا خود را برای بارداری سالم آماده نمایید.

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که بارداری خارج از رحم چیست و به چه علت ایجاد می شود؟
ما در این مقاله قصد داریم به شما در خصوص بارداری خارج از رحم اطلاعاتی را ارائه دهیم پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

بارداری-خارج-از-رحمبارداری خارج از رحم چیست؟

محتوا

یکی از دلایل شایع خونریزی های غیر طبیعی و درد در سه ماهه اول باردای، بارداری خارج از رحم می باشد. به بیان ساده بارداری خارج از رحم  یعنی لقاح خارج از رحم انجام شده است و به رشد خود ادامه می دهد.

زمانی که تخمک از تخمدان ها آزاد می شود وارد لوله های رحمی شده و  لوله های رحمی رابطی بین تخمدان و فضای داخل رحم هستند. اسپرم که وارد رحم شده است به سمت لوله رحم حرکت می کند سپس اسپرم و تخمک در لوله های رحمی به هم می رسند و در اولین مرحله جنین در لوله شکل می گیرد و جنینی که در لوله تشکیل شده آرام به سمت فضای داخل رحم حرکت می کند و ظرف دو تا سه روز در داخل رحم جایگزین می شود و به رشد خود ادامه می دهد. لازم است بدانید که اگر مشکلی در انتقال این جنین به داخل رحم به وجود بیاید امکان دارد جنین در هر نقطه از لوله، داخل تخمدان و شکم رشد کند که در این حالت بارداری خارج از رحم اتفاق می افتد.

علل های بارداری خارج از رحم

بروز بارداری خارج از رحم ممکن است علل مختلفی داشته باشد که از مهم ترین علل آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • مشکل درمسیر عبور جنین به خصوص در لوله های رحمی که مهم ترین عامل آن سابقه جراحی های لوله رحمی است.
  • شکست خوردن روش های جلوگیری از بارداری مانند:  بستن لوله های فالوپ، استفاده ازIUD  و قرص های ضد بارداری
  • وجود مشکل مادرزادی در لوله های رحمی
  • سابقه عفونت های مکرر رحمی که باعث عفونت لگن شده است.
  • رفتار های پر خطر جنسی

دکتر گیتی محمد ابراهیم جراح و متخصص زنان در غرب تهران با بهره گیری از روش های نوین به درمان انواع بیماری های زنان  می پردازد. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144210034 تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

علائم بارداری خارج از رحم

علائم این نوع بارداری بی سرو صدا است و ممکن است مادر این علائم را با بیماری های دیگر اشتباه بگیرد و تصور کند به دلایل مسمویت و یا مشکلات گوارشی حال جسمانیش به هم ریخته است . گاهی اصلا متوجه بارداری نمی شوند و یا گاهی این افراد تصور می کنند علائم یک بارداری طبیعی را دارند و با گذشت زمان با وجود خونریزی از واژن ، درد های لگنی و سرگیجه های شدید و افت فشار متوجه علتی غیر طبیعی در خود می شوند .

  • دردهای زیر شکمی در سه ماهه اول
  • لکه بینی و خونریزیهای نامنظم همراه با درد

این دو علامت از مهم ترین علامت های بارداری خارج از رحم می باشد.

دلایل محرک حاملگی خارج از رحم

حاملگی خارج از رحم دلایل تحریک کننده دارد که می توان به مواردی از آن اشاره کرد مانند آسیب های لوله ای رحم به خاطر جراحی های قبلی ، عفونت زیاد ، اختلالات مادرزادی ، سابقه استفاده از IUD ، استعمال دخانیات ، سابقه قبلی حاملگی خارج از رحم و بهره گیری از دارو هایی که برای باروری استفاده می شود . بهتر است با رعایت اصول سالم، این عوامل تشدید کننده به حداقل برسد .

تشخیص بارداری خارج از رحم به کمک سونوگرافی

سونوگرافی داخلی یا واژینال یک ابزار بسیار مهم در تشخیص بارداری خارج از رحم می باشد. در هفته های ابتدایی بارداری ممکن است سونوگرافی  جنین را نشان ندهد ولی به کمک سونوگرافی واژینال می توان یک هفته بعد از عقب افتادن قاعدگی بارداری جنین را تشخیص داد. در بعضی مواقع آزمایش فرد بارداری را مثبت نشان می دهد ولی در سونوگرافی واژینال بعد از 5 الی 6 هفته جنین مشخص نیست پس حتما جنین در خارج از رحم تشکیل شده است و این مسئله احتمال بارداری بیرون از رحم را مطرح می کند.

روش های درمان بارداری خارج از رحم

روش های مختلفی جهت درمان بارداری خارج از رحم وجود دارد که متخصص زنان پس از بررسی و معاینات لازم بسته به شرایط فرد روش های درمانی گوناگونی را توصیه می نماید.

از جمله روش های درمان بارداری خارج از رحم عبارتند از:

درمان های دارویی

تزریق داروی متوتراکسات باعث کشته شدن سلول جنین می شود و در بارداری خارج از رحم زمانی که رحم خیلی بزرگ نباشد اثر دارد.

درمان های جراحی

در بعضی مواقع توده رحمی بسیار بزرگ است و جراح متخصص زنان از ابتدا جراحی را پیشنهاد می دهد که به دو روش انجام می شود:

  • لاپاراسکوپی در شرایط پایدار بیمار انجام می شود.
  • جراحی باز در شرایط اورژانسی انجام می شود.

 

چه موقع علائم را جدی بگیریم ؟

از زمانی که متوجه بارداری خود شده اید باید به نشانه های جسمانی خود بیشتر حساس شوید . حاملگی نابجا در لوله رحم باعث ایجاد درد در زیر شکم مادر می شود و با رشد تخمک ، احتمال پاره شدگی لوله رحم وجود دارد و در این حالت درد زیاد شده و خونریزی تشدید می گردد . در چنین وضعیتی باید به متخصص زنان  مراجعه کنید تا بارداری شما بررسی شود .

اگر بارداری خارج از رحم به موقع تشخیص داده نشود چه عواقبی در پی دارد؟

 اگر بارداری خارج از رحم به موقع تشخیص و درمان نشود ممکن است درحالت حاد لوله رحمی که با درد ناگهانی شدید همراه است پاره شود و فرد دچار خونریزی داخلی شود. در این حالت فشار خون کاهش می یابد  و در فرد سردرد، حالت تهوع، سر گیجه و در نهایت حالت سنگ کوپ ایجاد می شود. 10 درصد مرگ و میرهای مرتبط با عوارض بارداری می تواند ناشی از بارداری خارج رحم تشخیص داده نشده باشد به همین دلیل بارداری خارج از رحم مسئله بسیار مهمی در طب زنان است.

کلام آخر

همان طور که در این مقاله بیان کردیم بارداری خارج از رحم اگر سریعا توسط پزشک تشخیص و درمان نشود ممکن است مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند. به همین منظور توصیه می شود که در صورت مشاهده علائم ذکر شده به یک بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

هم چنین توصیه می شود که پس از شروع بارداری، مراقبت های بارداری را جدی بگیرید و به صورت مرتب جهت چکاپ و بررسی سلامت خود و جنین به متخصص زنان مراجعه نمایید.

دکتر گیتی محمدابراهیم

دکتر گیتی محمدابراهیم جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی می باشند. ایشان داراری مدارک پزشكي عمومی از دانشگاه تهران، تخصص زنان  از دانشگاه قزوين، دوره هيستروسكوپي از دانشگاه تهران، دوره سونوگرافي زنان و كارگاه ليزر در بيماری هاي زنان می باشند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر گیتی محمدابراهیم