بیماری HPV

بیماری HPV

بیماری HPV

محتوا

بیماری HPV شایع ترین بیماری مقاربت جنسی می باشد. آیا با علایم بیماری HPV آشنا هستید؟ راههای انتقال ویروس HPV چیست؟

در این مقاله به این دست از سوال ها پاسخ داده شده و اطلاعاتی جهت  بهداشت فردی و جنسی داده می شود.

انواع ویروس HPV

ویروس HPV یا همان ویروس پاپیلوما انسانی، که نام دیگر آن زگیل تناسلی است، یک عفونت ویروسی بوده که از فردی به فرد دیگر، با تماس پوستی انتقال می یابد. 100 نوع از این ویروس وجود داشته که 40 نوع آن از طریق تماس جنسی قابل انتقال است و ناحیه تناسلی، دهان و گلو را درگیر می کند.

بر اساس آمار به دست آمده از مرکز پیشگیری و کنترل بیماری CDC ، این بیماری شایع ترین بیماری جنسی می باشد که هم مردان و هم زنان را درگیر می کند.

بیماری HPV
بیماری HPV

راههای انتقال ویروس HPV

اکثر افرادی که دارای شریک های جنسی متعدد می باشند، به این ویروس از طریق تماس جنسی مستقیم ، مانند سکس دهانی، سکس مقعدی و سکس واژنی مبتلا می شوند. به دلیل انتقال بیماری از طریق تماس پوستی، برخی موارد نادر مشاهده شده که مادر مبتلا به این ویروس، جنین خود را نیز آلوده می کند.

علایم بیماری HPV

زگیل های تناسلی ناشی از بسیاری از انواع ویروس HPV ، بدون هیچگونه علائم و نشانه خاصی از بین می روند. ولی ویروس در بدن فرد باقی مانده و در نتیجه بیمار می تواند این ویروس را به شریک جنسی دیگری انتقال دهد.

در صورتی که این ویروس به خودی خود از بین نرود، می تواند موجب مشکلات سلامتی جدی شود. از جمله این مشکلات می توان به زگیل های تناسلی، زگیل در گلو و غیره شود. همچنین ویروس HPV می تواند موجب سرطان دهانه رحم و سرطان اندام های تناسلی ، سر ، گردن و گلو شود.

ویروس های HPV  که موجب سرطان می شوند، با ویروس هایی که موجب زگیل می شوند، متفاوت هستند. بدین ترتیب با وجود زگیل در ناحیه تناسلی، وقوع بیماری سرطان قطعی نمی باشد.

سرطان های ناشی از این ویروس تا مراحل پیشرفته بیماری ، علائم خاصی ندارند. معاینه منظم می تواند به تشخیص بیماری در مراحل اولیه و پیشگیری از پیشرفت بیماری کمک بسیاری کند. بدین ترتیب شانس زنده ماندن بیمار افزایش می یابد.

بیماری HPV یا همان ویروس پاپیلوما انسانی، که نام دیگر آن زگیل تناسلی است، یک عفونت ویروسی بوده که از فردی به فرد دیگر، با تماس پوستی انتقال می یابد.  دکتر گیتی محمد ابراهیم جراح و متخصص زنان در غرب تهران با روش های نوینی به تشخیص و درمان این بیماری برای زنان می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144210034 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

تشخیص ویروس HPV

آزمایشات دی ان ای در سال 2014 جهت تشخیص بیماری ، مورد تایید سازمان FDA قرار گرفته اند. همچنین تست های پاپ اسمیر نیز در زنان می تواند به تشخیص بیماری کمک کند. بهتر است زنان با سن 21 سال تا 29 سال در بازه های زمانی معینی سه ساله ، برای این آزمایش اقدام کنند. آزمایش پاپ اسمیر به صورت منظم، می تواند وجود سلول های غیر طبیعی یا رشد آنها را تشخیص دهد. همچنین در این آزمایشات، سرطان دهانه رحم و یا مشکلات دیگر ناشی از ویروس HPV ، بررسی می شوند.

زنان با بازه سنی 30 تا 65 سال، هر 5 سال بهتر است که آزمایش پاپ اسمیر و تست HPV را بدهند. در صورتی که سن فرد زیر 30سال باشد و تست پاپ اسمیر مورد مشکوکی را نشان دهد، پزشک تست HPV  را نیز انجام می دهد.

همچنین برای آزمایشات ثانویه ممکن است پزشک آزمایش کولپوسکوپی را تجویز کند. بدین ترتیب می توان بافت دهانه رحم را با دقت بیشتری مشاهده کرد.

مهم است که بدانید تست HPV  در زنان قابل انجام است و برای مردان آزمایش مورد تاییدی در دسترس نمی باشد. در صورتی که به تازگی متوجه وجود زگیل یا مورد خاصی در ناحیه تناسلی خود شده اید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

بیماری HPV
بیماری HPV

درمان بیماری HPV

همان طور که گفته شد این بیماری دراکثر موارد به خودی خود از بین می رود بدون اینکه نیازی به درمان باشد. با این حال بهتر است بعد از بهبود زگیل ها، بعد از 6 ماه دوباره به پزشک مراجعه کرد تا مشکلات دیگر را بررسی کنند. بیمار باید بداند که با رفع زگیل ها، ویروس از بین نرفته و در بدن وی باقی می ماند. در نتیجه می تواند به افراد دیگر نیز منتقل شود.

پیشگیری از بیماری HPV

ساده ترین راه پیشگیری از بیماری HPV استفاده از کاندوم می باشد و اینکه از داشتن شریک های جنسی مختلف پرهیز شود.

همچنین واکسن این بیماری برای پسران و دختران در سن یازده دوازده سالگی موجود است. زنان و مردان تا سن 26 سالگی می توانند واکسینه شوند. این واکسن ها بدن را در مقابله با ویروس های مرتبط با سرطان و برخی از انواع زگیل ها محافظت می کنند.

همچنین با انجام منظم تست های پاپ اسمیر و چک آپ از مراحل خطرناک این بیماری می توان پیشگیری کرد.

https://www.healthline.com/health/human-papillomavirus-infection#prevention

مقالات مرتبط با این مقاله:

تست پاپ اسمیر

علت خونریزی واژن

عفونت واژن در زنان

آزمایش خون بارداری

دکتر گیتی محمدابراهیم

دکتر گیتی محمدابراهیم جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی می باشند. ایشان داراری مدارک پزشكي عمومی از دانشگاه تهران، تخصص زنان  از دانشگاه قزوين، دوره هيستروسكوپي از دانشگاه تهران، دوره سونوگرافي زنان و كارگاه ليزر در بيماری هاي زنان می باشند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر گیتی محمدابراهیم