درمان ناباروری

درمان ناباروری

درمان ناباروری یکی از دغدغه های بسیار مهم برای برخی زوج ها بوده و به موجب آن مراکز درمان ناباروری بسیاری در زمینه تشخیص علل ناباروری و روشهای درمان آن وجود دارند. اولین اقدام برای درمان ناباروری، پی بردن به علت اصلی آن می باشد.

همان طور که می دانید هزینه درمان ناباروری برای برخی زوج ها کمی بالا بوده و ممکن است به درمان ناباروری با طب سنتی یا درمان ناباروری با داروهای گیاهی روی آورند. ولی با تشخیص درست علت اصلی ناباروری می توان از هزینه ها کاست. همچنین درمان ناباروری در مردان در برخی شرایط آسان تر می باشد.

خوشبختانه امروزه با کمک از روش های بسیار نوین و کارامد، می توان مشکلات ناباروری را مرتفع نمود. با این حال به ندرت دیده شده برخی از افراد به دلیل هزینه بالای آن و یا تناقض یکسری روش ها با اعتقادات شخصی (مثل لقاح مصنوعی)، از انجام این روش ها سر باز می زنند.

مراکز درمان ناباروری

محتوا

برای تشخیص درست و یافتن علت اصلی ناباروری بهتر است به مراکز درمان ناباروری که دارای متخصص ناباروری مردان، متخصص ناباروری زنان و جنین شناسی بوده، مراجعه شود. در این صورت دیگر بیمار مجبور به مراجعه به آزماشگاه های مختلف نبوده و در یک مرکز درمانی تشخیص قطعی و معالجات مربوطه صورت می گیرد.

در مرکز درمان ناباروری در مرحله اول علت ناباروری در مردان و زنان تشخیص داده می شود و در ادامه راه حل های درمانی مختلف را به زوجین پیشنهاد می دهند. در صورت تشخیص درست، میزان موفقیت روش درمانی بسیار بالاتر می شود.

درمان ناباروری
درمان ناباروری

هزینه درمان ناباروری

با توجه به نوع مشکل و راه های درمانی مورد نظر، هزینه درمان ناباروری متفاوت می باشد. به دلیل وارداتی بودن بیشتر داروهای ناباروری، هزینه های درمان به نسبت بالاتر است، با این حال با تشخیص درست و قطعی علت اصلی ناباروری می توان از هزینه های بی مورد کاست.

از طرفی بالا رفتن سن زوجین می تواند در روند درمان ناباروری اختلال ایجاد کند. براساس مشاهدات صورت گرفته، شانس درمان برای زنان بالای 40 سال تنها 10 در صد است در حالی که برای زنان 25-30 سال احتمال موفقیت 30-35 در صد می باشد.

درمان ناباروری یکی از دغدغه های بسیار مهم برای برخی زوج ها بوده و به موجب آن مراکز درمان ناباروری بسیاری در زمینه تشخیص علل ناباروری و روشهای درمان آن وجود دارند. اولین اقدام برای درمان ناباروری، پی بردن به علت اصلی آن می باشد.

تشخیص ناباروری در مردان

باروری در مردان وابسته به تولید کافی اسپرم سالم و انتقال صحیح آن به واژن زن و توانایی رسیدن به تخمک می باشد. آزمایش قابلیت باروری در مردان در حوزه سنجش این فاکتور ها می باشد. در زیر به برخی از این آزمایش ها اشاره می شود:

 • آنالیز مایع منی
 • آزمایشات هورمونی
 • آزمایش ژنتیکی
 • بیوپسی بیضه
 • ام آر آی MRI
 • آزمایش اسپرم ها جهت تشخیص ویژگی های DNA

تشخیص ناباروری در زنان

باروری در زنان به معنای آزاد شدن تخمک سالم به تعداد مشخص و در بازه زمانی مشخص می باشد. بنابراین برای آزمایش باروری در زنان این مورد بررسی می شود. همچنین چک کردن لوله های رحمی برای اطمینان از انتقال درست تخمک ها مورد نیاز است.

در زیر به برخی از این آزمایش ها اشاره می شود:

 • آزمایش تخمک گذاری : یک تست خون جهت سنجش میزان هورمون ها و تشخیص زمان تخمک گذاری انجام می شود.
 • هیستروسالپینگوگرافی یا عکس رنگی از رحم : در این روش با گرفتن عکس رنگی از رحم، شرایط رحم و لوله های رحمی جهت تشخیص انسداد لوله ها یا ناهنجاری در ساختار آنها، بررسی می گردد. در برخی شرایط از دستگاه اولتراسوند نیز استفاده می شود.
 • آزمایش ذخیره تخمدان : این آزمایش به تعیین کیفیت و تعداد تخمک های قابل قبول در زمان تخمک گذاری می پردازد. این آزمایش با سنجش هورمون ها در اوائل دوره قاعدگی امکان پذیر است.
 • آزمایشات هورمونی : برخی آزمایشات هورمونی جهت سنجش میزان هورمون های زمان تخمک گذاری صورت می گیرد.

در موارد نادری از روش های هیستروسکوپی رحم، لاپاراسکوپی و آزمایشات ژنتیکی استفاده می شود.

درمان ناباروری
درمان ناباروری

درمان ناباروری

درمان ناباروری در مردان

 • جراحی : در صورتی که دلیل ناباروری واریکوسل ( پیچ خورگی شبکه وریدی) یا مسدود شدن لوله انتقال اسپرم باشد، جراحی نیاز است.
 • آنتی بیوتیک ها : به منظور درمان عفونت در اندام های جنسی (معمولاً بیضه ها ) از آنتی بیوتیک استفاده می شود.
 • دارو درمانی : در صورت مشکل در نعوظ و انزال می توان با دارو درمانی و مشاوره به درمان پرداخت.
 • هورمون درمانی : در صورتی که مشکل ناشی از فقر یا زیادی یک هورمون باشد، از هورمون درمانی استفاده می کنند.
 • تغییر در سبک زندگی : بهبود سبک زندگی و سلامت جنسی به باروری کمک زیادی می کند. برای مثال قطع مصرف یکسری از داروها با تجویز پزشک، مصرف غذاهای مقوی و با کیفیت و سالم، آمیزش جنسی در فواصل منظم و کنترل شده و یکسری تمرینات ورزشی خاص می تواند به درمان کمک زیادی کند.

درمان ناباروری در زنان

 • درمان دارویی : داروهای ناباروری و هورمونی به منظور تخمک گذاری و متعادل کردن سطح هورمون ها به کار می رود.
 • جراحی : به منظور برداشتن بافت اضافی (مثل غدد آندومتریال که باروری را مختل می کند (آندیومتریوز) و باز کردن لوله های انتقال تخمک، جراحی صورت می گیرد.

همچنین درمان ناباروری در مردان و زنان با روش های زیر قابل انجام است:

روش IUI یا تلقیح داخل رحمی : نمونه اسپرم گرفته می شود و در زمان تخمک گذاری به رحم زن انتقال داده می شود.

روش IVF یا لقاح آزمایشگاهی : نمونه اسپرم و تخمک گرفته می شود و در آزمایشگاه لقاح صورت می گیرد. تخمک بارور شده، 3 تا 5 روز رشد کرده و دوباره در رحم زن قرار داده می شود.

روش GIFT و ZIFT : در این روش ها اسپرم و تخمک نمونه گرفته شده، در فضای آزمایشگاهی لقاح صورت می گیرد. در روش GIFT ، زیگوت یا تخمک بارور تک سلولی، سریعاً به لوله رحمی انتقال می یابد. در روش ZIFT تخمک بارور شده پس از 24 ساعت به لوله رحمی انتقال می یابد.

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/infertility/diagnosis-treatment/drc-20354322

دکتر گیتی محمدابراهیم

دکتر گیتی محمدابراهیم جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی می باشند. ایشان داراری مدارک پزشكي عمومی از دانشگاه تهران، تخصص زنان  از دانشگاه قزوين، دوره هيستروسكوپي از دانشگاه تهران، دوره سونوگرافي زنان و كارگاه ليزر در بيماری هاي زنان می باشند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر گیتی محمدابراهیم