زایمان سزارین

زایمان سزارین

زایمان سزارین جراحی است که با شکاف بر روی پوست، صورت می گیرد و منجر به دنیا آمدن جنین می شود. امروزه زایمان سزارین نسبت به زایمان طبیعی بسیار در میان بانوان رواج پیدا کرده است شاید یکی از دلایل بسیار مهم بانوان برای انجام زایمان سزارین به دلیل درد زایمان می باشد و ترس از زایمان طبیعی به همین دلیل باعث می شود به زایمان سزارین روی بیاورند و مشتاق تر باشند، بیشتر زایمان های سزارین به دلیل نحوه قرار گرفتن جنین صورت می گیرد .

در چه صورت زایمان سزارین انجام می شود ؟

محتوا

بیشتر افراد به هنگام زایمان فرزندشان مردد هستند که زایمان طبیعی انجام دهند یا زایمان سزارین بهتر است بدانید بعضی از افراد تمایل به زایمان طبیعی دارند ولی تحت شرایط خاص مجبور می شوند که زایمان سزارین انجام دهند .

در مواقعی که مادر مجبور می شود که طبق برنامه ریزی که داشته تا فرزند خود را به شیوه ی زایمان طبیعی به دنیا بیاورد هنگامی که برای مادر و جنین خطر جدی صورت می گیرد و کیسه آب مادر پاره می شود، اینزایمان سزارین است که جان مادر و کودک را نجات می دهد طبق آمار گرفته شده، نشان داده شده که حدود 10 درصد از بانوان مجبور به زایمان سزارین می شوند .

مواردی که باعث می شود فرد زایمان سزارین انجام دهد عبارتست از:

 • کاهش ضربان قلب جنین
 • جدا شدن جفت
 • افزایش فشار خون مادر
 • شکل قرار گیری جنین در شکم مادر
 • هنگامی که سر جنین بزرگ تر از رحم مادر باشد .
 • شکل قرار گرفتن بند ناف
 • در صورتی که جنین دیررس است
 • حوادث اورژانسی

مشکلاتی که ذکر شده باعث می شود فرد زایمان سزارین انجام دهد مشکلات ذکر شده کاملاً طبیعی است و فرد نباید احساس نگرانی کند و در بیشتر موارد در صورتی که سزارین انجام نشود باعث به خطر افتادن جان مادر می شود . بیشترین تفاوت زایمان سزارین برشی است که در ناحیه ی شکم مادر می خورد و باعث می شود فرد از آن ناحیه بعد از سزارین احساس درد کند روش انجام سزارین بستگی به متخصصی دارد که شما عزیزان انتخاب می کنید.

زایمان-سزارین

مزیت زایمان سزارین

از جمله فواید زایمان سزارین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مادر به راحتی می تواند تولد نوزاد خود را برنامه ریزی کند
 • زایمان سزارین با بیهوشی کامل انجام می شود و باعث می شود مادر درد زایمان طبیعی را نداشته باشد .
 • استرس و اضطراب مادر در زایمان سزارین بسیار کم تر از زایمان طبیعی است .
 • در زایمان سزارین نیازی نیست قبل از زایمان مدام مادر معاینات داخلی انجام دهد این معاینات در بیشتر موارد به مادر احساس خجالت زدگی می دهد .
 • احتمال خونریزی در زایمان سزارین کمتر از زایمان طبیعی خواهد بود .
 • احتمال هر گونه عفونت در زایمان سزارین وجود نخواهد داشت .

نکات مهم در زایمان سزارین

 • بعد از زایمان سزارین مادر باید دوره نقاهت طولانی تری را در بیمارستان بگذرانند که به طور تقریبی حدود یک هفته است .
 • به مقدار کم خونریزی در زایمان سزارین وجود دارد .
 • به دلیل بخیه های زده شده فرد تا مدت ها نمی تواند به درستی فعالیت روزمره خود را انجام دهد .
 • بعد از زایمان مادر به سختی می تواند نوزاد خود را بغل کند و شیر بدهد .

اقدامات قبل از سزارین

 • از 6 ساعت قبل از سزارین باید ناشتا باشید .
 • آزمایش خون قبل از زایمان سزارین اهمیت دارد .
 • پوشیدن لباس های مخصوص زایمان
 • مثانه حتماً باید خالی باشد
 • ناحیه ی مورد نظر توسط پزشک ضدعفونی می شود .

زایمان-سزارین-2 (2)

جراحی زایمان سزارین

 • این جراحی حدود 1 ساعت به صورت تقریبی انجام می شود .
 • ایجاد برش در ناحیه ی شکم و رحم
 • از قسمت برش خورده نوزاد به دنیا می آید برای این منظور از ابزار کمکی مانند انبرهای مخصوص استفاده می شود .
 • بعد از به دنیا آمدن نوزاد، پزشک معاینات ضروری را بر روی نوزاد انجام می دهد .
 • مرحله آخر تمام لایه های برش خورده توسط دکتر زنان و زایمان بخیه زده می شود .

مراقبت بعد از زایمان سزارین

 • حتماً از نوشیدنی های طبیعی استفاده کنید و از خوردن نوشیدنی های غیر طبیعی و میوه های خام و یا حبوبات تا چند روز بعد از سزارین خودداری کنید زیرا باعث نفخ در شکم می شود . در رژیم غذایی خود از گوشت، مرغ و سبزیجات آب پز استفاده کنید . توصیه می شود برای پیشگیری از یبوست فعالیت انجام دهید و بیشتر آب بنوشید می توانید از روغن زیتون و انجیر هم استفاده کنید .
 • استفاده از توالت فرنگی برای مادر بسیار لازم است تا فشار بر روی بدنش وارد نشود .
 • سعی کنید از حمام کردن در روزهای اول خودداری کنید و در صورتی که حمام کردید از خیس شدن بخیه ها جلوگیری کنید . بعد از دو الی سه روز می توانید دوش بگیرید باید مراقب باشید بخیه ها خیس نشود و درصورت خیس شدن با سشوار خشک کنید.
 • تحرک کم باعث می شود فرد به یبوست مبتلا شود برای جلوگیری از یبوست سعی کنید به صورت آرام فعالیت بدنی خود را شروع کنید .
 • به هنگام هر بار شیر دادن سینه خود را بشویید تا هیچ گونه آلودگی به نوزاد منتقل نشود و در صورت هر گونه علائم مانند تغییرات پوستی یا قرمزی به پزشک خود اطلاع دهید .

انواع سزارین

در زایمان سزارین از دو نوع برش کلسایک و برش LSCS استفاده می شود در واقع منظور از انواع سزارین تکنیک مورد استفاده در این روش زایمان و نوع برشی می باشد که برای خارج کردن جنین از داخل رحم مادر استفاده می شود .

برش کلاسیک

از برش کلاسیک بیشتر در موارد ضروری استفاده می شود، در این تکنیک برای خارج کردن جنین از رحم مادر برش مورد نیاز به صورت عمودی ایجاد می شود . در مواردی که نوزاد به یک سمت خوابیده باشد و جفت پایین تر از حد معمول باشد از این نوع برش استفاده می شود .

برش LSCS

متداول ترین نوع برشی که در زایمان سزارین استفاده می شود برش LSCS است در این نوع برش در قسمت تحتانی رحم یک برش افقی و یک برش در قسمت شکم برای خارج کردن جنین از رحم ایجاد می شود . با استفاده از این تکنیک روند بهبودی بسیار تند تر می باشد.

دکتر گیتی محمد ابراهیم متخصص زنان در غرب تهران هستند که با بررسی و آزمایشات در طول دوران بارداری تمام علائم مادر و جنین را بررسی می کنند.

زایمان زودرس

دیده شده است که برخی از زنان دچار زایمان زودرس می شوند، اما زایمان زودرس چیست و چه عواملی سبب می شود که زنان دچار زایمان زودرس شوند، در ادامه بحث زایمان سزارین بهتر است تا زایمان زودرس و عوامل موثر بر آن را بررسی کنیم.

همانطور که گفته شد زایمان به معنای انقباضات منظم  و دردناک رحمی است که سبب تغییرات سرویکال شود . زایمان زودرس زایمانی است که قبل از هفته 37 رخ می دهد . زایمان زودرس با پرده های دست نخورده مسئول تقریبی 1/3 چنین زایمان هایی است، پارگی زودرس پرده ها مسئول 1/3 دیگر و زایمان به علت ضرورت های مادر یا جنین مسئول 1/3  باقیمانده است .

عوامل خطر ساز برای زایمان زودرس

عوامل خطر ساز شامل پاره شدن زودرس پرده ها، جدا شدن جفت، پره اکلامپسی یا سایر بیماری های مادری عفونت (شامل UTI) کوریوآمینیت، چند قلویی، اشکالات رحمی زایمان زودرس قبلی، وضعیت اقتصادی اجتماعی پایین، مصرف سیگار  توسط مادر، وزن کم مادر در قبل از حاملگی و جراحی داخل شکم می باشد .

قوی ترین پیش زمینه برای زایمان خودبخود زودرس وجود فیبرونکتین سرویکوواژینال بررسی طول سرویکال از طریق سونوگرافی واژینال سابقه ای  از تولد نوزاد نارس قبلی و واژینوزیس باکتریال است .

تشخیص زایمان زودرس

زنی که خودش احساس انقباض دارد باید بر روی توکومتر خارجی قرار داده شود، تشخیص زایمان زودرس بر اساس وجود 4 انقباض طی 20 دقیقه یا 8 انقباض طی 60 دقیقه است که همراه تغییرات سرویکال باشد . پس از قطعی شدن تشخیص بیمار باید از جهت علت تحریک کننده ارزیابی شود . ارزیابی پارگی پرده ها توسط آزمایش خون، تست نیترازین یا مایع در واژن، خونریزی واژینال نمایش و ایستگاه جنین، گشادی وافاسمان سرویکال . زنانی که انقباضات را تجربه می کنند یا در حاملگی های پر خطر بدون نشانه وجود فیبرزونکتین در ترشحات احتمال زایمان طی هفته آینده را سه برابر می کند . لازم است تا سن حاملگی از طریق سونوگرافی های اولیه تعیین شود و یا در صورت لزوم سونوگرافی های بیشتر توسط متخصص زنان و زایمان انجام شود .

همه چیز درباره عمل سزارین

سالانه مادران از زایمان  سزارین برای به دنیا آوردن فرزندان خود از این روش استفاده می کنند و این عمل را انتخاب می نمایند. بنابر اظهارات بدست آمده اثرات بیهوشی و یا بی حسی موضعی محققان بررسی نموده و مناسب ترین را توصیه و پیشنهاد می کنند.

در عمل سزارین که نوزاد از طریق برش از شکم و رحم مادر به دنیا می آید و مادر قادر نیست به طور طبیعی نوزادر را متولد کند متخصص زنان و زایمان کمک می کند تا دانستن چیزهایی که در جراحی سزارین برای مادر در طول یک زایمان و آماده سازی انتظار می رود را تماما به او آموزش دهد و اورا برای زایمان راحت آماده نماید.

چرا عمل سزارین انجام می شود؟

گاهی ممکن است که متخصص زنان و زامان عمل سزارین را برای شما توصیه کند چرا که برای شما یا فرزندتان امن تر و سالم تر خواهد بود. علت انتخاب زایمان سزارین عبارتند از:

نوزاد اکسیژن کافی را دریافت نمی کند. این عارضه به ضربان قلب نیز لطمه وارد خواهد نمود.

درد و زایمان در مادر پیشرفت نمی کند، به این علت که دهانه رحم به دلیل وجود انقباضات قوی در ساعات متفاوت به اندازه کافی یکسان نیست و سر نوزاد برای عبور از مجرای زایمان بزرگ است.

قرار داشتن جنین در موقعیت غیرعادی و یا این که در موقعیت غیر مناسبی قرار ندارد.

اگر مادر به چندقلو باردار باشد.

در صورتی که جفت جنین دارای مشکل است، مثلا جفت سرراهی قرار گرفته و یا پوشانده باشد.

اگر بند ناف در طول انقباضات توسط رحم مادر فشرده و یا بند ناف توسط حلقه ای پوشانده شده باشد.

اگر مادری نگران سلامت جنین است .

در صورتی که مادر دارای مشکلاتی و یا بیماری در رحم از جمله تبخال تناسلی،عفونت حاد و یا ویروس ایدز داشته باشد.

اگر مادر در رحم یک فیبروئید بزرگ داشته باشد که مجرای زایمان را مسدود نموده و یا شکستگی در لگن برای مادر رخ داده باشد.

مادر زایمان قبلش سزارین بوده و در برخی از مواقع این امکان وجود ندارد که زایمان بعدی طبیعی باشد و پزشک زایمان سزارین را برای مادر توصیه می کند.

در اغلب مواقع خانم ها در اولین زایمان خود خواهان عمل سزارین هستند چرا که از درد و عوارض زایمان طبیعی استرس و وحشت دارند. باید بگوییم که کسانی که خواهانزایمان سزارین هستد باید از متخصص زنان و زایمان خود پرس و جو کنند وخودسرانه این زایمان را انتخاب نکنند.

مراحل زایمان سزارین

نگاهی جامع به مراحل زایمان سزارین که شامل موارد زیر است خواهیم انداخت.

ابتدا به مادر آنژیوکت متصل می شود تا خون، مایعات و دیگر داروها در طول زایمان سزارین به مادر تزریق گردد.

بعد از آن با روش های بی حسی نخاعی یا بی حسی (اسپاینال،اپیدورال) شکم را بی حس می نمایند تا با اجازه متخصص زنان از دیگر داروهای بیهوشی استفاده کنند.

متخصص زنان بعد از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی برشی افقی را بالاتر از واژن دقیقا زیر ناف، بر روی رحم ایجاد می کند تا بتواند از این طریق نوزاد رااز شکم مادر خارج نماید، سپس جفت را بلافاصله از رحم خارج می کند و در نهایتا اقدام به بخیه زدن می نمایند تا شکم باز شده مجددا بسته شود. سپس بیمار از اتاق عمل به ریکاوری  و بعد از آن به بخش منتقل می شود.

مراقبت های بعد از زایمان سزارین

اگر بیمار بعد از زایمان درد داشت، امری بسیار طبیعی و رایج خواهد بود، متخصص زنان جهت التیام درد تا چند روز از داروهای ضد درد خوراکی و تزریقی تجویز می کند.

شایان ذکر است که بگوییم در اغلب مواقع مشاهده شده است که بیمار بعد از زایمان درد مختصری را متحمل می کند که این نشانه ای تبحر و تجربه متخصص زنان است و امری غیر طبیعی تلقی نمی شود بلکه مهارت و قدرتمندی پزشک را نشان می دهد.

دیگر مراقبت های بعد از زایمان شامل:

 • نوشیدن مایعات و آب کافی
 • مراقبت از بخیه
 • رعایت رژیم غذایی سالم و استاندارد
 • استراحت و خواب کافی
 • داشتن بهداشت اصولی
 • نداشتن رابطه جنسی
 • استفاده از گن یا شکم بند
 • معاینه و بررسی بخیه ها
 • مراجعه مرتب به متخصص زنان

آیا زایمان سزارین دارای عوارض جانبی است؟

در بیشتر موارد زایمان سزارین روشی بدون درد و اختیاری به شمار می آید اما در کنار مزیت هایی که دارد این زایمان نیز ممکن است دارای عوارض و مشکلاتی باشد که برای مادر و حتی نوزاد به بار خواهد آورد، از جمله:

عوارض جانبی که ممکن است برای مادر ایجاد شود، شامل:

 • خونریزی زیاد مادر بعد از زایمان
 • عفونت مثانه و یا رحم یا دیگر بخش های سیستم ادراری
 • سخت جدا شدن جفت از رحم در دیگر زایمان ها
 • تشکیل لخته های خون در پاها ویا ریه ها (ترومبوز وریدی)
 • استفراغ و حالت تهوع
 • سردردهای بعد از زایمان به دلیل مواد بیهوشی

عوارض جانبی که ممکن است برای نوزاد ایجاد شود، شامل:

 • آسم
 • سلیاک
 • دیابت
 • آلرژی
 • چاقی

باید بگوییم که با زایمان سزارین ممکن است که تا 50 درصد احتمال خطر رخداد این عوارض افزایش پیدا می کند.

 مدیریت سایت دکتر گیتی محمد ابراهیم جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی…

دکتر گیتی محمدابراهیم

دکتر گیتی محمدابراهیم جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی می باشند. ایشان داراری مدارک پزشكي عمومی از دانشگاه تهران، تخصص زنان  از دانشگاه قزوين، دوره هيستروسكوپي از دانشگاه تهران، دوره سونوگرافي زنان و كارگاه ليزر در بيماری هاي زنان می باشند.

2 thoughts on “زایمان سزارین

 1. چهره - سپتامبر 3, 2018 در 10:32 ق.ظ

  سلام خانم دکتر من به مدت سه ماه قرص دیان برای کیست تخمدانم مصرف کردم و الان 2 ماه است که قطع کردم ماه قبلم 5 ام ماه پریود شدم و روز 6 ام قاعدگی با وجود خونریزی رابطه بدون دخول داشتم. آب منی روی واژن و اطرافش ریخته نشد و نامزدم بعد از هر بار انزال ادرار کرد. امکان بارداری با پیشاب وجود داره؟ امروز دقیقا یک ماه از شروع قاعدگی قبلیم می گگذره و درد در ناحیه تخمدان و رحم دارم. البته این ماه خیلی برام پرتنش و استرس بوده

  پاسخ
  • drebrahim - سپتامبر 4, 2018 در 10:51 ق.ظ

   سلام
   اگر دخول صورت نگيره ومايع مني روي شما ريخته نشود
   احتمال بارداري خيلي بعيد است

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر گیتی محمدابراهیم