فواید زایمان سزارین

فواید زایمان سزارین

محتوا

ایا قصد باردار شدن دارید؟

آیا از مرحله زایمان واهمه دارید ؟ در ادامه دکتر گیتی محمد ابراهیم به توضیح بیشتر زایمان سزارین می پردازد. اگر می خواهید در مورد نحوه صحیح زایمان خود آگاهی بیشتری داشته باشید در ادامه با ما همراه باشید .

زایمان سزارین چگونه است؟

زایمان سزارین با جراحی و شکافتن پوست روی شکم انجام می شود . بیشتر بانوان در انتخاب روش زایمان خود مردد هستند و نمی دانند زایمان سزارین برای آن ها مناسب است یا زایمان طبیعی.

گاهی برخی از مادران به دلیل ترس از زایمان طبیعی ، بدون هیچ تحقیقی زایمان سزارین را انتخاب می کنند .

در ایران طبق آمار های به دست آمده گرایش به زایمان سزارین نسبت سایر کشور ها بیشتر می باشد . متاسفانه برخی از افراد زایمان سزارین را پیشرفته تر از زایمان طبیعی می دانند در نتیجه این طور تصور می کنند ،که این روش زایمان بهتر و امروزی تر می باشد . این ها تماما تصورات غلطی است که نباید به آن ها توجه کرد . زایمان سزارین بهتر است تنها در مواقع ضروری برای مادر انجام شود .

زایمان سزارین در مقایسه با زایمان طبیعی از فواید کمتری دارد و می توان گفت مضرات بیشتری نسبت به فواید آن دارد ، در نتیجه بهتر است تنها در مواقع ضروری و لازم برای مادر زایمان سزارین انجام شود .

فواید-زایمان-سزارین

متخصص زنان در موارد زیر برای مادر زایمان سزارین را انجام می دهد

تطابق نداشتن سر جنین با لگن مادر

این مورد در زمان زایمان طبیعی انجام می شود .در صورتی که با انقباضات زایمانی ،زایمان طبیعی روند خوبی نداشته باشد ،زایمان سزارین می تواند کمک کننده باشد .

زجر جنین

در صورتی که جنین از تعداد ضربان بالایی برخوردار باشد نشان دهنده این است که اکسیژن در خون جنین کافی نیست و با استفاده از زایمان سزارین می تواند جراحی را انجام داد .

برای آگاهی بیشتر می توانید در ویدئو زیر ، توضیحات دکتر گیتی محمدابراهیم در مورد چگونگی سزارین را مشاهده نمایید.

قرار گیری غیر عادی جنینی  در رحم

جنین به طور طبیعی باید به صورت سر به پایین و داخل لگن مادر قرار گرفته باشد .در صورتی که موقعیت جنین به صورت عرضی در شکم مادر مادر باشد نمی توان زایمان طبیعی برای این مادر انجام بگیرد .

مشکل در رابطه با بند ناف و ناف

گاهی جفت زود تر از موعد جدا می شود در این موارد می توانیم با زایمان سزارین به راحتی زایمان را برای مادر انجام داد ، بدون اینکه خطری برای آن ها وجود داشته باشد . این مموارد کاملا اورژانسی هستند .

در برخی از بیماران با توجه به شرایط مادر پزشک تشخیص می دهد که زایمان به صورت سزارین انجام شود مادرانی که مشکلات فشار خون ، مشکلات قلبی و موارد این چنینی هستند ، زایمان به صورت طبیعی برایشان با مشکل انجام می شود که از قبل این افراد برای سزارین آماده می شوند .

چه زمانی باید زایمان سزارین کرد؟

در اغلب موارد اشاره شده است که زایمان طبیعی ایمن تر از زایمان سزارین است اما این بدان معنا نمی باشد که زایمان سزارین بدون فوائد و مزایا نیست در صورتی که بیمار دارای هریک از موارد زیر است متخصص زنان و زایمان ممکن است که زایمان سزارین را برای متقاضی در نظر بگیرید و آن را ترجیح دهد که شامل:

عدم پیشرفت زایمان: یعنی زایمان در حال پیشرفت نباشد و رحم در حال انقباضات شدید در طی  چند ساعت  به اندازه کافی باز نباشد می توان از زایمان سزارین استفاده نماید.

قرار گرفتن جنین در وضعیت غیرطبیعی یا وضعیتی مثل بریچ: اگر ابتدا پاها، باسن  یا شانه کودک در کانال زایمان قرار بگیرد، از زایمان سزارین برای زایمان استفاده می نمایند.

داشتن وزن زیاد نوزاد یا نوزادان : اگر مادری با دوقلو و یا سه قلو باردار باشد، ممکن است به سزارین احتیاج پیدا نماید.

غیر طبیعی بودن شرایط نوزاد: ضربان قلب نوزاد به صورت طبیعی نتپد، سزارین توصیه خواهد شد.

وضعیت سلامتی مادر و یا نوزاد: مشکلاتی مانند قلبی و مغزی برای مادر صورت گیرد، سزارین توصیه می گردد. اگر مادری در زمان بارداری دارای زگیل تناسلی ویا تبخال تناسلی باشد، متخصص زنان و زایمان به بررسی و تشخیصی خواهد پرداخت و به درمان آن اقدام خواهد نمود.

طبیعی نبودن بند ناف: در صورتی که بند ناف در وضعیت غیر طبیعی باشد و دور نوزاد حلقه قرار شود، باید سزارین صورت گیرد.

اگر زایمان قبلی سزارین باشد: در صورتی که زایمان قبلی سزارین باشد متخصص زنان و زایمان ممکن است که توصیه کند که زایمان بعدی را نیز زایمان سزارین انجام دهد.

اگر مادر دارای بیماری در ناحیه تناسلی باشد: همچون فیبروم، در کانال رحم که باعث شکستگی کانال رحم به علت بزرگی سر نوزاد خواهد شد ، سزارین بهترین گزینه خواهد بود.

زایمان سزارین چقدر طول می کشد؟

گاهی مادران پیش خود می اندیشند که زایمان سزارین چگونه است و برای مهیا شدن در اتاق جراحی چه چیزی را با خود به همراه ببرند. در اتاق عمل بیهوشی یا بی حسی موضعی  را انتخاب کنند. انتخاب هر کدام از این شرایط بستگی زیادی به متخصص زنان و زایمان دارد و باید زیر نظر او صورت گیرد.

در زایمان سزارین مادر را به اتاق عمل منتقل می کنند و سپس محل برش را ضدعفونی می نمایند  و اقدام به شستشو می کنند. بعد با ایجاد برشی چند لایه از شکم را به صورت افقی یا عمودی انجام می دهند.

در گذشته اغلب برش ها به صورت عمودی صورت می گرفت اما امروزه برش ها در نزدیکی بیکینی ایجاد می شود چرا که سریع تر ترمیم پیدا می کند. از برش عمودی اغلب در مواقع اورژانسی استفاده می شده است.

برش افقی نیز در حدود 4 تا 6 اینچ در امتداد استخوان بیکینی زده می شود که لایه پوست و بافت برش خورده و ماهیچه ها از هم تفکیک پیدا می کند و رحم باز می شود. با این اقدام نوزاد توسط متخصص زنان و زایمان برداشته می شود و بند ناف زده می شود.

گاهی پیش می آید که در بیمارستان همسر در حین زایمان کنار مادر و نوزاد قرار بگیرد.

عمل سزارین چقدر طول می کشد؟

عمل سزارین معمولا 2 ساعت به طول می انجامد.

مراحل عمل هر کدام شامل:

  • انتظار مادر در اتاق عمل حدودا 10 دقیقه
  • انجام عمل بیهوشی یا بی حسی در حدود 15 دقیقه
  • ضدعفونی کردن و ایجاد برش در حدود چند دقیقه
  • زایمان و متولد شدن نوزاد در حدود 15 تا 20 دقیقه
  • پانسمان و ترمیم بریدگی ها 15 دقیقه
  • انتقال به بخش ریکاوری که تقریبا یک ساعت

انواع روش های بی حسی در زایمان سزارین چگونه است؟

  • بیهوشی عمومی
  • بی حسی موضعی

 زایمان سزارین گزینه های زیادی برای بی حسی وجود دارد. در بی حسی موضعی پزشک بابی حس نمودن ستون فقرات از بی حسی اسپاینال استفاده می نماید. سپس متخصص زنان با ایجاد برشی در رحم و شکم مادر نوزاد را خارج می کند. طول برش 10 تا 20 سانتی متر می باشد.

در بی حسی اسپاینال دارو در مایع نخاعی تزریق می شود.

در بیهوشی عمومی بیمار کاملا بیهوش بوده و از این روش بسیار متخصصان استفاده می کنند.

شایان ذکر است که بگوییم مدت زمان عمل سزارین بستگی به  طول عمل و روش استفاده از بی حسی دارد.                                                                                                                                                                                 

دکتر گیتی محمد ابراهیم جراح و متخصص زنان در غرب تهران با بهره گیری از روش های نوین به درمان بیماری های زنان می پردازد. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144210034 تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

کلام آخر

در هر صورت می توان گفت که زایمان سزارین تنها باید در مواقع ضروری برای مادر انجام شود .اگر مادر تمام شرایط یک زایمان طبیعی را دارد بهتر است که زایمان طبیعی را انجام دهد و زایمان سزارین در مواقع خطر صورت بگیرد . انجام سزارین باید توسز متخصص زنان خوب صورت گیرد چرا که در سلامتی مادر و نوزاد بسیار موثر است .

باتشکر از شما مدیریت سایت خانم دکتر گیتی محمد ابراهیم متخصص زنان و زایمان در تهران.

دکتر گیتی محمدابراهیم

دکتر گیتی محمدابراهیم جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی می باشند. ایشان داراری مدارک پزشكي عمومی از دانشگاه تهران، تخصص زنان  از دانشگاه قزوين، دوره هيستروسكوپي از دانشگاه تهران، دوره سونوگرافي زنان و كارگاه ليزر در بيماری هاي زنان می باشند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر گیتی محمدابراهیم