پیوند خون بند ناف UCBT

پیوند خون بند ناف UCBT

پیوند خون بند ناف UCBT

محتوا

پیوند خون بند ناف فرآیندی پیچیده می باشد ،بنابر این ارزیابی کلی از بیماری کودک برای اطمینان از اینکه بیمار شرایط خوبی برای پیوند دارد ،باید کامل شود . وقتی کودکی تحت پیوند خون بند ناف قرار می گیرد،تمام خانواده او تحت تاثیر می باشند .

یک تیم چند عضوی از جمله پزشکان ،پرستاران ،تیم تحقیقات و… برای پیوند نیاز می باشد .

تیم پرستاری ،برنامه بیماران برای آزمایشات به منظور ارزیابی وضعیت بیماری عفونی ،قلبی ،ریوی ،عصبی ،هپاتیت و عملکرد کلیوی را فراهم می کند . در این دوره جستجو برای اطمینان از انجام آزمایشات لازم در واحد های خون بند ناف و دسترسی به واحد خون انجام می شود .

پیوند-خون-بند-ناف-UCBT

مرحله آمادگی

در طول مدت بستری بیمار به منظور انجام فرآیند پیوند سلول های بنیادی خونساز ،بیمارتحت آمادگی ،درمان با دوز های بالای شیمی درمانی با یا بدون اشعه درمانی به منظور ریشه کن کردن بیماری بدخیم و همچنین جلوگیری از دفع پیوند سلول های دهنده توسط سیستم ایمنی بیمار انجام می شود . منظور از آمادگی درمان ،سرکوب سیستم ایمنی برای جلوگیری از رد پیوند ،تخریب سلول های بدخیم در بیماران تحت پیوند برای درمان سرطان و تخلیه مغز استخوان به منظور ایجاد فضا برای سلول های دهنده برای رشد می باشد . سلول های دهنده خون بند ناف ،بصورت داخل عروقی بعد از تکمیل رژیم آماده سازی تزریق می شود ،که باعث احیا سیستم خونسازی و بازسازی عملکرد ایمنی می شود . کودکان بیمار نیازمند پیوند سلول های بنیادی بند ناف به طور عمومی تحت درمان با داروهای سرکوب کننده شدید فعالیت مغز استخوان قرار می گیرند ،در حالی که در بالغین ،کاهش شدت درمان معمول تر می باشد . اشعه درمانی نیز ممکن است تحت شرایط خاص انجام شود .

مرحله آمادگی به طور معمول حدود 1-2 هفته طول می کشد ،اما ممکن است تا 35 روز هم برسد . در طول این مدت بیمار برای اثرات جانبی حاد شیمی و اشعه درمانی پایش می شوند . عوامل محافظت کننده شیمی درمانی مانند Mesna  در زمان مناسب تجویز می شود .

تزریق سلول های بنیادی جمع آوری شده از مغز استخوان یا خون بند ناف یک روش ساده و بدون درد می باشد .

تزریق به طور معمول در اتق بیمار توسط یک پرستار همراه با یک پزشک انجام می شود . سلول های بنیادی به یک کیسه یا سرنگ انتقال داده می شود و سپس به کانتر داخل ورید مرکزی بیمار تزریق می شود  و بیمار به مدت 24 ساعت به دقت پایش می شود .

خدمات دکتر گیتی محمد ابراهیم متخصص زنان

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

درمان ناباروری

غربالگری دوران بارداری

با تشکر مدیریت سایت  دکتر گیتی محمد ابراهیم متخصص زنان

دکتر گیتی محمدابراهیم

دکتر گیتی محمدابراهیم جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی می باشند. ایشان داراری مدارک پزشكي عمومی از دانشگاه تهران، تخصص زنان  از دانشگاه قزوين، دوره هيستروسكوپي از دانشگاه تهران، دوره سونوگرافي زنان و كارگاه ليزر در بيماری هاي زنان می باشند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر گیتی محمدابراهیم